Ne le alpski smučarji, v teh dneh lahko na svoj račun pridejo tudi tekači na smučeh. Zanimanje za eno najbolj priljubljenih, prijetnih in zdravih zimskih aktivnosti je tudi v naši državi doseglo vrhunec v času epidemije covida, ko so bila smučišča zaprta. »Tek na smučeh v naši državi je doživel preporod in postal zelo priljubljen, najbolj pa me veseli, da ostaja trend med rekreativnimi tekači še danes pozitiven,« je pojasnil Matej Kandare, direktor Slovenia Outdoor, gospodarsko-interesnega združenja (GIZ), ki v naši državi povezuje ves segment aktivnosti na prostem.
V tem predprazničnem decembrskem času so tekaške proge že urejene v petih tekaških centrih po državi. V Nordijskem centru Planica, kjer znaša ob zadostni debelini snežne podlage skupna dolžina tekaških prog med Ratečami, Planico in Tamarjem 25 kilometrov, v tem času v notranjem in zunanjem delu, ki je osvetljen do 19. ure, deluje povezana proga v dolžini približno 1,5 kilometra. Vstopnica velja za cel dan in stane 10 evrov.
Tako začetniki kot izkušenejši tekači se lahko v tekaške smučine podajo v le streljaj od doline pod Poncami oddaljenih Ratečah. Proge v okviru Bara Confine v neposredni bližini mejnega prehoda z Italijo v smeri proti Italiji oziroma Belopeškim jezerom tam že leta zgledno ureja nekdanji vrhunski smučarskotekaški sprinter Matej Soklič. V teh dneh mu je ob pospešenem brnenju snežnih topov uspelo pripraviti snega že za 10 kilometrov tekaške podlage za drsalno tehniko.
Enotna sezonska tekaška vozovnica
Na Pokljuki, kjer delujeta dva športna centra z urejenimi tekaškimi progami: ŠC Triglav Pokljuka na Rudnem Polju in družinski Center na Goreljku, si lahko v tem času tekaško rekreacijo omislite na biatlonskem delu prog. Pripravljeni so 4 kilometri smučarsko-tekaških prog za drsalno tehniko in 2 kilometra za klasično tehniko. Za tekaško vstopnico boste odšteli 7 evrov.
Po besedah direktorja Slovenia Outdoor bodo tudi letos cene celodnevnih tekaških vozovnic za poligone po državi od 6 do 10 evrov. »Potem ko je še pred leti pri mnogih uporabnikih tekaških prog veljalo, da bi se moralo povsod teči zastonj, danes ni več tako. Uporaba tekaških smučin se zdaj zaračunava v vseh tekaških centrih, kjer je izdelava tehničnega snega iz leta v leto nujnejša stalnica,« je dejal Matej Kandare.
Kot nam je še zaupal sogovornik, so dnevno sveže aktualne informacije glede stanja tekaških smučin in novostih v tekaških centrih tudi v letošnji sezoni na voljo na spletni strani slovenia-outdoor. Prek omenjene strani si je mogoče le še do ponedeljka, 23. decembra, omisliti tudi nakup sezonske enotne tekaške vozovnice za tekočo sezono. Cena znaša 129 evrov, omenjena vozovnica pa ob idealnih snežnih razmerah ponuja možnost koriščenja več kot 200 kilometrov urejenih tekaških prog po državi in povezuje tekaške centre na Pokljuki in v Bohinju, na Jezerskem, Rogli, Soriški planini in Arehu, v Logarski dolini, na Blokah ter v Medvodah in Planici.