»Vedno več policistov v zadnjem obdobju daje odpoved, kar je izredno zaskrbljujoče, saj se s tem dodatno slabša situacija in siromašijo enote, poleg tega se to večinoma dogaja v že tako najbolj obremenjenih enotah v Sloveniji,« opozarjajo pri Policijskem sindikatu Slovenije. Kadrovska podhranjenost policije se vleče že dlje časa, z začasno ukinitvijo treh enot avtocestne policije pa jo je na glas priznalo tudi vodstvo policije. Postaje prometne policije in enote avtocestne policije same ponekod niti niso bile sposobne zagotoviti 24-urne pokritosti terena, tako da je vodstvo policije avtocestne policiste začasno priključilo lokalnim prometnikom. Že tedaj smo v neformalnih pogovorih izvedeli, da se je v zadnjem obdobju velikega povpraševanja po delovni sili veliko policistov poslovilo, predvsem na Obali in drugih območjih s številnimi boljšimi poklicnimi alternativami.

Največ težav na Obali

Temu pritrjujejo tudi v PSS: »Najslabše zasedena je PU Koper, kjer je dejanska zasedenost v večini enot okoli 50 do 60 odstotkov, ponekod celo manj. Iz statističnih podatkov je razvidno, da je PU Koper najslabše zasedena uprava v Sloveniji, kaj dosti boljše pa ni niti v večini drugih policijskih uprav.«

Sindikalisti opozarjajo, da smo na vrhuncu turistične sezone, policisti pa vsakodnevno obravnavajo tudi več iregularnih prehodov meje, zaradi česar prihaja do fizične in psihične preobremenjenosti. »Ker se tako stanje vleče že dalj časa, prihaja do nezadovoljstva, posledično pa do odpovedi delovnega razmerja v Policiji, saj policisti odhajajo na njim bolj prijazna delovna mesta. Zaznavamo, da je med zaposlenimi čedalje več bolniških odsotnosti s potrjeno diagnozo stresa in izgorelosti, kar je očitna posledica preobremenjenosti zaposlenih. Nadalje opažamo, da sta se v zadnjih letih enormno povečala odrejeno nadurno delo kot tudi presežek ur v referenčnih obdobjih kot posledica kadrovske podhranjenosti,« pravijo v PSS, kjer so vodstvo policije in notranjega ministrstva pozvali k iskanju ustreznih in dolgoročnih rešitev.

Vsakodnevno odpovedujejo spremstva na sodišča

Dlje časa se vlečejo tudi kadrovske težave v slovenskih zaporih. Kot so za STA pojasnili na pravosodnem ministrstvu, glede na standarde in normative v zaporih primanjkuje več kot sto pravosodnih policistov, kar pomeni, da bi se njihovo število moralo zvišati za okoli dvajset odstotkov. Dodatna težava, s katero se že kronično soočajo v upravi za izvrševanje kazenskih sankcij, je majhno zanimanje za poklic pravosodnega policista (to so nekdanji pazniki). Tako je trenutno v teku 29 zaposlitvenih postopkov, prosta mesta pa prav zaradi premajhnega števila prijav težko zapolnijo. Iz zaporov že dlje časa poročajo tudi o pomanjkanju strokovnih sodelavcev za delo z obsojenci.

Pomanjkanje pravosodnih policistov pa ne vpliva zgolj na varnost v zaporih, temveč tudi na delo sodišč. Pravosodni policisti so tisti, ki pripornike spremljajo na sodne obravnave. Kadar paznikov ni dovolj, prevoze odpovejo, posledično pa odpadejo tudi naroki na sodišču. Lani so zaradi odsotnosti pravosodnih policistov morali odpovedati 456 spremstev iz zaporov, pri čemer jim gre na roko vsaj »covidna« sprememba zakona o kazenskem postopku, ki je poenostavila možnosti za videokonference med sodišči in zapori.

V luči kadrovskega primanjkljaja med pravosodnimi policisti je pod velikim vprašajem tudi ideja, da bi pravosodni policisti varovali tudi sodišča, kot to že nekaj let počnejo na sedežu vrhovnega, ljubljanskega višjega in ljubljanskega okrožnega sodišča v Tavčarjevi ulici. Kot smo poročali že spomladi, se vrhovno sodišče in pravosodno ministrstvo dogovarjata, kako okrepiti varnost na slovenskih sodiščih, pri čemer preigravajo tudi možnost, da bi vsa sodišča varovali pravosodni policisti. Toda brez izdatnih kadrovskih okrepitev se zdi ta projekt praktično neizvedljiv. x

Priporočamo