Prekarno delo je tisto, pri katerem obstajajo negotovosti, pri čemer negotovost ni rezultat delavčeve svobodne izbire, hkrati pa je tako intenzivna, da ogroža delavčevo dostojno delo in dostojno življenje, je definicijo multidisciplinarne analize o prekarnem delu na lanskoletnem posvetu DD-dostojno delo povzela Vesna Miloševič Zupančič iz e-študentskega servisa.
Tveganje za prekarnost se po njenih besedah ugotavlja na sedmih področjih: zaposlitev, plačilo, delovne ure, varnost in zdravje pri delu, socialna varnost, izobraževanje in usposabljanje ter reprezentativnost in temeljne pravice na področju dela. Z namenom povečanja varnosti mladih, ki so ranljiva skupina na trgu dela, je ministrstvo za vzgojo in izobraževanje konec leta 2023 objavilo razpis Z mladinskim delom proti prekarnosti mladih, v katerega so želeli vključiti 400 mladinskih delavcev in najmanj 7870 mladih iz vse Slovenije. Program sofinancira Evropska unija.
Pomembno je informiranje
Med sprejetimi na razpisu je tudi Mladinski kulturni center Maribor (MKC Maribor). »Glavni cilji projekta so ozaveščanje mladih o problematiki prekarnosti skozi usposabljanja, aktivnosti in individualna svetovanja ter program usposabljanja za mladinske delavce s področja prekarnosti ter delavskih in socialnih pravic. Mladi se namreč zaradi pomanjkanja izkušenj, nepoznavanja delavskih in socialnih pravic pogosteje soočajo s prekarnimi oblikami dela, saj jih o tem nihče ne informira,« opisuje Urška Sabati, vodja projekta pri MKC Maribor.
V okviru pilotnega projekta izvajajo usposabljanja, delavnice in aktivnosti, s katerimi se bodo mladi seznanili s problematiko prekarnega dela in si s pridobljenimi znanji in izkušnjami povečali možnost zaposlitve. Udeležencem programa so na voljo tudi individualna svetovalna pomoč, podpora in informiranje na področju prekarnosti. »Mladim tako omogočamo varen prostor, kjer imajo možnost deliti svoje osebne izkušnje in težave, s katerimi se soočajo pri iskanju zaposlitve,« dodaja Sabatijeva. Omenjene aktivnosti so namenjene mladim, starim od 15 do 29 let, in so za udeležence brezplačne.
Mladi sooblikovali usposabljanje
Kot nam je pojasnila sogovornica, so imeli udeleženci na začetku možnost soustvarjanja usposabljanja, tako da je program oblikovan po njihovih aktualnih željah in potrebah. Lani poleti so tako na uvodnih srečanjih skupaj z mladimi udeleženci pripravili predlog programa usposabljanja. Program so poimenovali »Skupaj proti prekarnosti mladih« – skupaj so namreč ustvarili predlog programa, skupaj pa se tudi borijo proti prekarnosti. Program traja osem ur vključno z odmori ter se izvaja po metodah neformalnega izobraževanja in mladinskega dela.Lani poleti so v MKC Maribor izvedli tudi uvodna srečanja, na katerih so se z gosti iz Zavoda za zaposlovanje Maribor, Zavoda MARS Maribor ter Dnevnega centra za otroke in mladostnike PIKA pogovarjali o težavah mladih pri vstopu na trg dela ter oblikovali program usposabljanja in ideje za promocijski material. Konec novembra so izvedli prvo usposabljanje, marca drugo, naslednja si bodo sledila do junija. Projekt traja sicer do konca leta 2026 in v tem času bodo v MKC Maribor izvedli še veliko število usposabljanj in aktivnosti, ki so prav tako namenjene mladih, starim od 15 do 29 let, in so brezplačne.
Spodbuden odziv
»Odziv mladih je kar spodbuden. Opaziti je, da se ogromno mladih spopada z izzivi in težavami pri vstopu na trg dela. In prav te teme naslavljamo v programu MKC Maribor. Največji izzivi za mlade so, kako in kje sploh začeti iskati prvo zaposlitev, kako priti na trg dela brez izkušenj, kje te izkušnje pridobiti. Ne poznajo svojih pravic na delovnem mestu, zaradi česar pogosto prihaja do izkoriščanja. Ne poznajo različnih oblik dela ter tveganj prekarnosti pri oglasih za delo ter razgovorih za službo,« opisuje Sabatijeva.
Kot pravi vodja projekta pri MKC Maribor, mlade v prvi vrsti poslušajo in jim dajo možnost, da izrazijo svoje težave in prepričanja v varnem prostoru. Na njih se lahko tudi individualno obrnejo ob izzivih pri iskanju zaposlitve, saj v okviru projekta sodelujejo s strokovnjaki z različnih področij in jih lahko ustrezno napotijo naprej glede na njihove konkretne težave.
»Predvsem je naš cilj, da mlade informiramo do te mere, da bodo znali sami prepoznati tveganja prekarnosti že pri oglasih za delo, na razgovorih za službo in na samem delovnem mestu in tako najti dostojno zaposlitev,« še pravi Sabatijeva in dodaja, da z nekaterimi udeleženci usposabljanj sodelujejo tudi kasneje, predvsem z različnimi oblikami prostovoljstva in izmenjavo izkušenj na različnih področjih.