V vrsti mest, ki se soočajo z negativnimi učinki kratkoročnega turističnega najema stanovanj, so tudi Firence. Razočaran nad predlaganimi rešitvami vlade Giorgie Meloni se je župan Dario Nardella sklenil stanovanjski krizi zoperstaviti z občinskimi dekreti.

Mestno vodstvo je prepovedalo širitev ponudbe kratkoročnega najema apartmajev v zgodovinskem središču na platformah, kot je Airbnb, je poročal The Guardian. Lastnikom stanovanj in apartmajev, ki jih tržijo na Airbnb in podobnih platformah, je sočasno ponudilo tri leta davčnih olajšav, če preidejo na klasične in dolgoročne oblike oddaje svojih nepremičnin v najem.

Firence so s 383.000 prebivalci največje mesto v Toskani, na njihovem metropolitanskem območju živi poldrugi milijon ljudi. Leta 2016 je bilo na Airbnb v Firencah registriranih nekaj manj kot 6000 stanovanj, zdaj jih je že več kot 14.000. Povprečna najemnina je poskočila za več kot 42 odstotkov, zgolj letos se je podražila za več kot 15 odstotkov.

Toskanska izkušnja ni bistveno drugačna od ljubljanske. Tudi v prestolnici se kritično razrašča apartmajizacija mestnega središča. V županstvu glavnega mesta si želijo vzpostaviti zakonski okvir, ki bi jim dajal več pooblastil pri urejanju kratkoročnega najema nepremičnin. Turizem Ljubljana je zato v sodelovanju z Mestno občino Ljubljana podal ustrezne pripombe k predlogu novega zakona o gostinstvu, ki je trenutno v fazi usklajevanja.

Občine in najemniki bi
morali dobiti več pravic

»Lokalne samoupravne skupnosti bi v skladu z našimi predlogi pridobile možnost izdaje soglasij za oddajo nepremičnin v kratkoročni namen, imele bi večja pooblastila za nadzor kot tudi možnost časovne in krajevne omejitve oddajanja nepremičnin na platformah delitvene ekonomije,« pravijo na občini, ki ji županuje Zoran Janković. Obstoječa zakonodaja ta čas ne daje tovrstnih pooblastil občinam. V Ljubljani si to želijo spremeniti. »Rešitve morajo upoštevati lokalne specifike in omogočati lokalnim samoupravnim skupnostim, da same odločajo o obsegu omejitev, ki jih želijo sprejeti,« so zapisali.

V Ljubljani opažajo strmo naraščanje ponudbe kratkoročnega najema stanovanj. Septembra se je po podatkih analitične spletne strani Airdna v Ljubljani oddajalo skoraj 2100 enot v kratkoročni najem, kar je 19 odstotkov več kot septembra lani in 30 odstotkov več kot pred tremi leti. V dolgoročni najem je bilo v petek na portalu Nepremicnine.net ponujenih manj kot 240 stanovanj.

Lastniki, ki oddajajo v kratkoročni najem, ob obstoječi zakonodaji niso pripravljeni oddati svoje nepremičnine v dolgoročni najem, ugotavljajo v Javnem stanovanjskem skladu Mestne občine Ljubljana. Država bi morala zagotoviti ustrezne davčne spodbude za najemnike ter uravnotežiti pravice lastnikov in najemnikov.

Stanovanjski sklad išče najemnike 200 stanovanj

Pomanjkanje nepremičnin za dolgoročni najem je sistemski izziv, ki presega problematiko kratkoročnega oddajanja, še poudarjajo v stanovanjskem skladu. Povedano drugače: v Ljubljani primanjkuje najemniških stanovanj, še posebej tistih v javni lasti. Občinski sklad je od leta 2007 povečal svoj stanovanjski fond za več kot 45 odstotkov, danes upravlja 4568 enot. Trenutno ima odprt 20. javni razpis za dodelitev približno 200 neprofitnih stanovanj v najem.

»Povečevanje ponudbe javnih najemnih stanovanj ob hkratnem povečevanju števila stanovanj, ki se oddajajo ali prodajajo na prostem trgu, bi pripomoglo k nižanju cen najemnin za dolgoročni najem,« so prepričani v skladu, ki ga vodi Sašo Rink. Obenem bi bilo treba bolj obdavčiti kratkoročno oddajo prek spletnih platform in manj obdavčiti dolgoročno oddajanje ter sprejeti takšen zakon o gostinstvu, ki bi občinam dopuščal omejevanje kratkoročnega najema in spremembo davčne politike, s katero bi uvedli ustrezne olajšave za dolgoročni najem.

V vladajoči koaliciji bi
izpodbijali potezo Firenc

Nazaj v Toskano: Marco Stella, regionalni koordinator stranke Forza Italia, ki je del desne vladajoče koalicije s predsednico Giorgio Meloni, je napovedal pritožbo na upravno sodišče, s katero bodo izpodbijali odločitev mesta Firence. Pritožil se je tudi Lorenzo Fagnoni iz združenja turističnih najemodajalcev. Prepričan je, da so nove občinske omejitve v nasprotju s tržnim liberalizmom.

Italijanska vlada pripravlja predlog zakona, ki bi določil minimalno bivanje – dve nočitvi – v nepremičninah v zgodovinskih mestnih središčih in občinah z visoko gostoto turistov. Obenem bi morala vsaka stanovanjska nepremičnina, ki se oddaja turistom, pridobiti nacionalno identifikacijsko kodo za pomoč pri sledenju in urejanju oddajanja. Kršiteljem bi grozilo do 5000 evrov kazni, je poročal The Guardian. 

Priporočamo