Mestna občina Ljubljana (MOL) je že drugo leto zapored razpisala kadrovske štipendije za potrebe mestne uprave in javnih zavodov. Na voljo je bilo 20 kadrovskih štipendij, vendar so prejeli zgolj tri prošnje, so sporočili s sekretariata mestne uprave. Vsem trem kandidatom so štipendije tudi podelili.
Ljubljanski župan Zoran Janković je priznal, da so pričakovali več prijav. Po njegovem mnenju majhno število prijav ni povezano z višino ponujenih štipendij. »To je najmanjši problem. Gre za to zavezo, da morajo v organizaciji delati toliko let, kolikor let so prejemali štipendijo,« je ocenil župan. Ob tem je omenil, da v Ljubljani potrebujejo nove sodelavce predvsem na področju zdravstva in farmacije. A enake potrebe v Ljubljani imajo tudi druge institucije, tako javne kot zasebne, ki po Jankovićevem mnenju lahko ponudijo boljše pogoje dela. V zasebnem sektorju zaposleni nimajo obveze dežuranja, ki jo zaposleni v – recimo – javnih zavodih Zdravstveni dom Ljubljana in Lekarna Ljubljana imajo. Zato si Janković želi, da bi prišlo do sprememb, ki bi javnim zavodom omogočile, da sodelavce ustrezno nagradijo, če že morajo dežurati.
197 prošenj za štipendije za nadarjene
Občina je letos ponudila kar sedem kadrovskih štipendij za enoviti magistrski študij medicine, in sicer pet za specialista družinske medicine, dve pa za specialista pediatrije. Prejela je zgolj dve prijavi za pediatra, ki bi se torej po zaključku študija morala zaposliti v Zdravstvenem domu Ljubljana. Občina je letos prejela še eno prijavo študenta prava, ki bi po zaključku študija delo opravljal v mestni upravi ljubljanske občine. Za ostale kadrovske štipendije za potrebe Lekarne Ljubljana, Zavoda za oskrbo na domu Ljubljana, Športa Ljubljana in mestne uprave ni bilo interesa.
Po drugi strani je bil interes kandidatov za pridobitev štipendij za nadarjene ponovno nadpovprečen. Za 90 razpisanih štipendij so prejeli 197 prijav. Štipendije so že odobrili 16 dijakom, 35 študentom dodiplomskega študija in 26 študentom podiplomskega študija v Sloveniji. »Postopki za dodelitev štipendije za dodiplomski in podiplomski študij na univerzah v tujini so še v fazi preverjanja in ocenjevanja prijav oziroma v fazi odločanja,« so povedali v sekretariatu.
»Štipendiranje Mestne občine Ljubljana je ena izmed politik, ki zagotavljajo finančno, strokovno in karierno podporo med izobraževanjem. Nadarjeni štipendisti razvijajo svoj potencial, kadrovski štipendisti pa imajo po zaključku izobraževanja zagotovljeno zaposlitev,« so pojasnili v sekretariatu. Janković je zagotovil, da bodo kljub majhnemu zanimanju nadaljevali razpisovanje kadrovskih štipendij. Na sekretariatu so dodali, da se jim glede na zaposlitvene potrebe in problematiko pomanjkanja kadra v javnem sektorju zdi pomembno mlade spodbujati k »odločanju za poklice v dejavnostih, ki se izvajajo kot javna služba, ter krepiti njihovo pomembnost in ugled«. »Z dolgoročnim načrtovanjem, sodelovanjem z deležniki velike mestne družine in razvojem dijakov ter študentov z namenom zaposlitve po zaključku izobraževanja in zapolnitve primanjkljaja kadrov smo v Mestni občini Ljubljana s programom kadrovskega štipendiranja vpeljali dobro rešitev za deležnike velike mestne družine,« so še povedali na sekretariatu in se pohvalili, da se po Ljubljani zgledujejo tudi druge občine.
Lansko leto je občina ponudila 26 kadrovskih štipendij in jih na koncu podelila sedem. Štipendistka, ki je prejemala štipendijo za študij farmacije za potrebe Lekarne Ljubljana, je po podatkih sekretariata junija letos odpovedala štipendijsko razmerje in vrnila vse štipendije z zamudnimi obrestmi. Preostali štipendisti tudi v šolskem oziroma študijskem letu 2024/2025 prejemajo občinske kadrovske štipendije in so vsi napredovali v višji letnik. V minulem šolskem oziroma študijskem letu so pri izbranem zavodu, na skladu oziroma v mestni upravi opravili enomesečno prakso.