Ko govorimo o osnovnih reproduktivnih pravicah, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) trenutno krije 80 odstotkov cene teh storitev, 20 odstotkov pa gre iz sredstev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja osebe. Če oseba dodatnega zavarovanja nima, mora za umetno prekinitev nosečnosti, storitve v zvezi z ugotavljanjem in zdravljenjem zmanjšane plodnosti, umetno oploditev in sterilizacijo doplačati iz lastnega žepa. V Inštitutu 8. marec pristojne pozivajo, naj storitve v celoti krije obvezno zavarovanje. »Ustavne pravice ne morejo biti pogojene s finančnim stanjem posameznikov in posameznic. Stranke koalicije so se pred volitvami zavezale, da bodo varovale pravico do svobodnega odločanja o rojstvu otrok. Zdaj so na potezi one,« je na Trgu republike dejala direktorica Inštituta 8. marec Nika Kovač.

V Inštitutu so že v začetku marca ZZZS pozvali, naj spremeni sklep o določitvi odstotkov vrednosti zdravstvenih storitev, ki se zagotavljajo iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. Zavod je predlog prejšnji mesec že obravnaval na upravnem odboru in na rednem sklicu skupščine. Člani skupščine so predlog skoraj soglasno podprli, upravnemu odboru pa naložili, naj pripravi predlog za stoodstotno plačilo reproduktivnih postopkov. Nadaljevanje postopka je po besedah predsednice upravnega odbora ZZZS Irene Ilešič Čujovič odvisno od vlade. Postopek spremembe vrednosti odstotkov zdravstvenih storitev, ki se zagotavljajo iz obveznega oziroma dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, je namreč dvofazen: ko upravni odbor ZZZS pripravi predlog spremembe, gre ta še v medresorsko usklajevanje na vlado, ki mora soglašati s spremembami.

Ministrstvo za zdravje je na pobudo Inštituta odgovorilo, da je ukinitev dopolnilnega zavarovanja predvidena za leto 2024, pri čemer bodo del razprave tudi reproduktivni postopki. »Izjemno smo razočarani nad ministrstvom za zdravje. Nedopustno je, da se ministrstvo za zdravje ni odzvalo v tem trenutku, saj se dopolnilno zavarovanje draži in si ga lahko privošči vse manj ljudi,« je bila do ministrstva kritična Nika Kovač. Kritična je bila tudi Martina Vuk iz konfederacije sindikatov javnega sektorja: »Če bo ministrstvo za zdravje čakalo na ukinitev dopolnilnega zavarovanja, je to zavajanje, saj čakamo na ukinitev že več kot deset let, sklep pa je mogoče potrditi takoj.« V Inštitutu 8. marec so sicer vsem političnim strankam poslali dopis, ali se strinjajo, da naj vse reproduktivne postopke v celoti krije obvezno zavarovanje.

Priporočamo