"Nezaslišano je, da se predlog reforme predstavlja kot nekaj dobrega za delavce in upokojence, saj je dober le za delodajalce," je prepričan generalni sekretar sindikata David Švarc. Tako zviševanje zahtevane starosti kot podaljševanje obračunskega obdobja za izračun pokojninske osnove, usklajevanje pokojnin in nespremenjena prispevna stopnja za pokojninsko zavarovanje, ki je za delavce precej višja kot za delodajalce, gredo v škodo delavcem in upokojencem, je izpostavil.
Pojasnilo vladne strani, da bo delo po izpolnjenih upokojitvenih pogojih nagrajeno z dodatnimi odmernimi odstotki, pa se mu zdi cinično. Delavci na težkih delovnih mestih, denimo v železarni, ne morejo delati še po izpolnjenih pogojih, je opozoril. Sindikalne centrale, ki so pristale na dogovor, so po njegovem mnenju to storile zaradi nekaj bonbončkov v predlogu reforme, kot je denimo božičnica.
Poslance pozivajo k vložitvi dopolnil, s katerimi se bo predlog "krivične" novele popravil, je dejal.
Poleg omenjenih sindikatov v zvezi svobodnih sindikatov pa dogovora niso podprli še Sindikat kmetijstva in živilske industrije Slovenije, Sindikat finančnih organizacij Slovenije, Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije, Sindikat delavcev trgovine Slovenije, Sindikat kemične, nekovinske in gumarske industrije Slovenije, Sindikat komunale, varovanja in poslovanja z nepremičninami Slovenije ter Sindikat študentov, dijakov in mladih brezposelnih.
Postopno podaljšanje delovne dobe
Socialni partnerji so 2. aprila podpisali dogovor o predlogu pokojninske novele. Ta predvideva, da se bo zahtevana upokojitvena starost od leta 2028 postopno podaljševala in bo od leta 2035 za dve leti daljša kot zdaj. Za tiste s 40 leti pokojninske dobe brez dokupa bo znašala 62 let, za tiste z najmanj 15 leti zavarovalne dobe pa 67 let. Obdobje za izračun pokojninske osnove se bo od leta 2028 podaljševalo, od leta 2035 pa bo vključevalo najugodnejših zaporednih 40 let zavarovanja, pri čemer bo pet najmanj ugodnih let izločenih.
Odmerni odstotek za izračun pokojninske osnove za 40 let pokojninske dobe se bo z zdajšnjih 63,5 odstotka od leta 2028 naprej postopno zviševal, od leta 2035 pa bo znašal 70 odstotkov. Pri usklajevanju pokojnin bodo bolj upoštevali rast cen življenjskih potrebščin in manj rast plač. Že novembra letos pa je predvidena tudi božičnica.