Več kot sto strani obsega odziv agencije za energijo na seznam sklepov, ki jih je prejšnji mesec sprejel državnozborski odbor za infrastrukturo, okolje in prostor. V njem pojasnjuje, zakaj ne more in ne sme izpolniti nekaterih zahtev državnega zbora, obenem pa pušča priprta vrata za uvedbo določenih sprememb veljavnega omrežninskega akta.
V zvezi z odzivom agencije je časnik Večer zapisal, da se napoveduje reforma reforme omrežnine, ker kaže, da bo agencija pri večini spornih točk skušala ugoditi zahtevam koalicije pod vodstvom Roberta Goloba. Interpretacija je vznejevoljila Duško Godina, direktorico agencije za energijo. »Nikakor z našim odzivom državnemu zboru ne rušimo reforme, ravno nasprotno, pri reformi vztrajamo,« je sporočila. »Reforma ostaja v svojem bistvu popolnoma nedotaknjena. Vsak bo moral plačati toliko, kot s svojo uporabo dejansko obremenjuje omrežje. Ohranjamo tarife, ohranjamo višjo in nižjo sezono. In vsak uporabnik bo še vedno imel priložnost za prilagajanje odjema.«
Odločitev bo odvisna od prihodkov elektrooperaterjev
Vlada Roberta Goloba je pred dvema tednoma želela, da bi odbor DZ za infrastrukturo pozval agencijo za energijo k zamrznitvi izvajanja nove metodologije. Ker je neodvisna agencija nemudoma sporočila, da tega ne bo storila, je odbor na seji 18. novembra sprejel več sklepov, s katerimi je terjal spremembe metodologije izračuna omrežnine, uvedbo prehodnih obdobij in zmanjšanje razlik med tarifami v poletni in zimski sezoni, da bi na tak način zmanjšal »negativen učinek prehoda v zimsko obdobje«.
Iz odgovora agencije odboru je razvidno, da tarife v prihajajoči zimski in poletni sezoni ostajajo nespremenjene. Bodo pa do naslednje višje sezone, ki se začne novembra 2025, razmislili o ukrepih, s katerimi bi pozimi postopoma zviševali ceno omrežnine v najdražjem časovnem bloku, zato da bi omilili vpliv na decembrsko inflacijo. »Ampak do te odločitve je treba narediti še kar nekaj korakov. Najprej bo treba videti, ali je vpliv na inflacijo dejansko tako velik. Potem moramo ugotoviti, ali nam morebitno znižanje tarife dopuščajo drugi prihodki elektrooperaterjev. V vsakem primeru vztrajamo pri višji in nižji sezoni ter pri razmerjih med tarifnimi postavkami posameznih časovnih blokov,« poudarja Duška Godina.
Odbor je terjal še dvoletno prehodno obdobje uvedbe novega omrežninskega akta za vse poslovne odjemalce (zdaj velja za gospodinjstva in majhne poslovne odjemalce). »Temu seveda ne moremo ugoditi,« trdi direktorica. Kompromisna rešitev bi lahko bila uvedba enoletnega prehodnega obdobja za nezaračunavanje presežne moči. Na tak način bi dali nekaj dodatnega časa tistim poslovnim odjemalcem, ki so se na spremembe prepozno odzvali.
Državni zbor je pričakoval tudi izvedbo ukrepov za zmanjšanje stroška omrežnine tako imenovanim uporabnikom tehnologij zelenega prehoda. Ker ti bolj obremenjujejo električno omrežje kot povprečno gospodinjstvo, bodo morali v prihodnje plačevati več. Po prepričanju Duške Godina je takšno višje plačilo pravično, ker so socialno šibkejša gospodinjstva doslej krila strošek omrežja namesto tistih, ki imajo denar za nakup sončne elektrarne in nato v omrežje priključijo intenzivne porabnike električne energije, denimo savno, ogrevani bazen, električni avtomobil.
Agencija: Golobova vlada krši evropsko zakonodajo
»Če kateremu koli odjemalcu damo neki odpustek pri plačevanju omrežnine, bo to breme nosil nekdo drug, kar pa ni več enaka obravnava vseh odjemalcev in tarife ne odražajo več stroškov,« piše v odzivu agencije. »S prevalitvijo bremen lastnikov sončnih elektrarn in industrije na preostale odjemalce tvegamo poglabljanje energetske revščine, ki je v Sloveniji sploh še nismo ustrezno naslovili.«
Agencija je obenem okrcala vlado, ker vztraja pri regulaciji cen elektrike za vsa gospodinjstva. Ukrep namreč ni skladen z evropsko zakonodajo, saj se ne ukvarja z energetsko revščino, ker enako subvencionira vsa gospodinjstva ne glede na njihovo premoženjsko stanje.
Spomnimo: s prvim novembrom smo vstopili v dražjo zimsko sezono obračuna omrežnine. Niti dva tedna zatem pa je vlada z odredbo že podaljšala regulacijo cen elektrike za gospodinjstva do konca februarja. Uradno zato, da bo stroškovno nevtralizirala učinek prehoda v dražjo omrežninsko sezono. Predsednik vlade Robert Golob je označil določila omrežninskega akta kot »neupravičena« in »škodljiva«. »Če kdo pričakuje, da bomo dovolili 30-odstotno povišanje računov, se moti,« je trdil premier.
Skoraj 99 odstotkov odjemalcev plačuje manj za omrežnino
Kot smo v Dnevniku že poudarili, ne drži trditev predsednika vlade, da bo novi omrežninski sistem finančno obremenil gospodinjstva, prav nasprotno, na letni ravni jih razbremeni. Iz projekcij agencije je razvidno, da bo kar 98,6 odstotka vseh odjemalcev na letni ravni plačevalo manj kot doslej. Je pa omrežninski akt bistveno manj ugoden za gospodarske porabnike električne energije. Ti bodo plačevali več.