Predstavniki poslanskih skupin koalicijskega trojčka so se danes znova oglasili pri predsednici republike Nataši Pirc Musar, kjer so iskali pot naprej predvsem pri izbiranju novega guvernerja Banke Slovenije. Predsednica je vodjem koalicijskih strank povedala, da za ta položaj ne bo predlagala nikogar izmed prijavljenih na prvotni razpis in da svoje odločitve ne bo spremenila. To pomeni, da dosedanja prva izbira koalicije Saša Jazbec ni več v igri. Je pa predlagala dve novi imeni: neuradno sta to ekonomistka Ksenija Maver in makroekonomist Damjan Kozamernik. Koalicija po srečanju imen ni komentirala, o teh se bodo pogovorili v poslanskih skupinah.

V koaliciji so, kot je znano, predsednici pred tem večkrat povedali, da na mestu guvernerke vidijo državno sekretarko na finančnem ministrstvu Sašo Jazbec, a je predsednica kljub tej podpori ni predlagala. V ozadju naj bi med drugim bil potencialni konflikt interesov. Kot so poročali na N1, naj bi bili pomisleki predsednice povezani s položajem, ki ga zaseda soprog Saše Jazbec. Marko Jazbec je namreč predsednik uprave pozavarovalnice Sava Re in spada v vplivni krog predsednika uprave SID banke Boruta Jamnika. Banka Slovenije in Sava Re bi se lahko ob tem kmalu znašli v sodnem postopku, saj je bila zadnja med razlaščenci v bančni sanaciji, ki bodo lahko v kratkem vložili tožbe zoper Banko Slovenije.

Spremembe odločitve ne bo

A scenarija, ki bi pripeljal do zagonetke, v kateri bi se kresali interesi na eni in drugi strani, očitno ni več na mizi. »Gre za dokončno odločitev,« so namreč zapisali v uradu predsednice glede možnosti kandidatov, ki so se v javnosti pojavljali doslej. Kakšnega večjega negodovanja s strani koalicije zaradi tega na sestanku po naših informacijah sicer ni bilo. Vodjem poslancev Svobode Nataši Avšič Bogovič, Levice Mateju Tašnerju Vatovcu in namestnici vodje poslancev SD Meiri Hot je tako predsednica predstavila po njenih navedbah »dva vrhunska bančna strokovnjaka«, ki sta tudi pripravljena prevzeti vodenje Banke Slovenije.

»Oba izpolnjujeta najvišje strokovne standarde, ki jih pri imenovanjih zasleduje predsednica Pirc Musar in imata bogate predhodne izkušnje na različnih položajih v bančnem sektorju, tako doma kot v tujini. Predsednica verjame, da lahko iz predlaganega nabora dobimo strokovnega in kompetentnega guvernerja nacionalne banke,« so glede novih dveh imen poudarili v predsedničinem uradu. Uradni predlog pa bo predsednica v DZ poslala šele po ustrezni uskladitvi. V parlamentu je za potrditev guvernerja potrebnih 46 glasov. Predsednica je še sporočila, da je že pred zadnjim srečanjem predstavnikom koalicijskih strank v imenovanje predlagala nekatera druga imena, okoli katerih pa se ni spletlo potrebno politično soglasje.

Kdo sta kandidata?

Ksenija Maver se je sicer v preteklosti že potegovala za mesto viceguvernerke, v Banki Slovenije je bila tudi vodja odseka za mednarodne finančne institucije. Leta 2005 je bila imenovana za skupno predstavnico Banke Slovenije in ministrstva za finance v Mednarodnem denarnem skladu in Svetovni banki, nedavno pa jo je finančni minister Klemen Boštjančič predlagal za vodjo stalnega predstavništva pri OECD v Parizu. Drugi kandidat pa je makroekonomist Damjan Kozamernik, nekdanji prvi analitik Banke Slovenije, trenutno pa vodja oddelka za strategijo, trajnostni razvoj in raziskave na SID banki. 

Kaj pa varuh človekovih pravic

Na današnjem srečanju so predstavniki koalicije in predsednica države spregovorili tudi o imenovanju novega varuha človekovih pravic. Pirc Musar se je koaliciji zahvalila za izkazano podporo dosedanji namestnici varuha Dijani Možina Zupanc. Za izvolitev bo sicer kandidatka potrebovala 60 glasov, torej tudi glasove opozicije, kjer bodo ključni glasovi NSi. Konec prejšnjega meseca se je potencialna kandidatka že oglasila na pogovoru v poslanski skupini krščanskih demokratov, kjer so njen nastop ocenili kot korekten. S predstavniki opozicijskih poslanskih skupin in nepovezanimi poslanci se bo Pirc Musar znova sestala predvidoma prihodnji teden. O kandidaturi Možine Zupanc bi lahko poslanci predvidoma odločali še na aprilski seji.

Priporočamo