Pobudo za razpis referenduma je konec februarja vložila največja opozicijska stranka SDS. Zadnji dan za zbiranje podpisov – teh morajo zbrati najmanj 40.000 – bo 26. marca. Če bo zahteva popolna in podprta z zadostnim številom podpisov, mora državni zbor v sedmih dneh razpisati referendum. Ministrica za kulturo Asta Vrečko sicer meni, da pri nameri razpisa referenduma ne gre za nič drugega kot za plačano predvolilno kampanjo opozicije. Spomnila je, da so bili ti dodatki podeljeni že med letoma 2004 in 2008, v času Janševe vlade, ko je bil prvič minister Simoniti, in nato naslednjič šele po 13 letih, ko je bil Simoniti drugič minister.
SDS od nekdaj razburja kulturnike
SDS tako z zbiranjem podpisov za razpis referenduma vnovič razburja slovensko kulturno sfero. Spomnimo, da je leta 2012, v času druge vlade Janeza Janše, kljub nasprotovanju kulturnikov vlada ustanovila »superministrstvo« oziroma združila ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, ki ga je kot minister vodil Žiga Turk. Kmalu po ustanovitvi superministrstva je sledilo vladno varčevanje. Vlada je sprejela sklep, s katerim je prepovedala sklepanje novih avtorskih in svetovalnih pogodb v javnem sektorju. Sklep je najbolj prizadel javne zavode v kulturi, še posebej gledališča, saj je določal, da med izvajalce programa sodijo le zaposleni. To je za gledališča pomenilo, da so predstave lahko ustvarjali le člani igralskega ansambla, medtem ko zaradi vladnega sklepa k sodelovanju niso več smeli povabiti scenografov, kostumografov, režiserjev in drugih, ki sodelujejo pri produkciji gledališke uprizoritve in z javnim zavodom sklenejo avtorsko pogodbo. Kolegij direktorjev slovenskih gledališč se je takrat s pismom nemudoma obrnil na pristojno superministrstvo, vendar ni bil uslišan. Vlada nato s sklicevanjem na varčevanje ni pripravila proslave ob dnevu upora proti okupatorju, kasneje pa je ob pripravi proslave za dan državnosti ter za dan samostojnosti in enotnosti, prav tako zaradi varčevanja, z razpisom pozvala kulturnike k prostovoljnemu sodelovanju.
Pandemska vlada
Zagotovo pa je kulturnike najbolj razburjala tretja Janševa vlada, ki je nastopila mandat ob začetku pandemije in je najbolj prizadela prav kulturne ustvarjalce. Ker so se samozaposleni v kulturi znašli v nemogočem položaju, so na vlado naslovili pismo in jo pozvali, naj jim pomaga prebroditi čas, ko jim je delo onemogočeno. Stranka Levica je na to temo sklicala odbor DZ za kulturo, na katerem je vlado seznanila s stanjem samozaposlenih v kulturi in predstavila sklepe za njegovo izboljšanje, vendar je odbor vse predloge sklepov zavrnil.
Prav tako je ministrstvo za kulturo, ki ga je vodil Vasko Simoniti, po sodni poti vztrajalo, da nevladne organizacije zapustijo poslopje na Metelkovi 6. Spomnimo, da so v tem poslopju že leta zbrane pomembne nevladne in kulturne organizacije, ki so ključne tako za slovenski kot mednarodni prostor.
SDS proti Svetlani Makarovič
Konec leta 2024 je opozicijska SDS sklicala nujno sejo odbora DZ za kulturo in sklic podprla s podatki, da se je na ministrstvu za kulturo v slabih dveh letih na novo zaposlilo 74 posameznikov, hkrati pa je 44 javnim uslužbencem prenehalo delovno razmerje. Po takratnih navedbah SDS naj bi na ministrstvu vladala svojevrstna diktatura nevladnikov. Sklicevali so se tudi na objavo računskega sodišča, ki je ugotovilo, da je ministrstvo za kulturo denarni del Prešernove nagrade Svetlani Makarovič izplačalo v nasprotju z zakonom o javnih financah.
Konec minulega meseca so naposled začeli zbirati podpise za razpis referenduma. Ali jih bodo zbrali dovolj, bo znano v slabem tednu dni.