Poslanec SDS Andrej Hoivik je povedal, da so do 13. ure zbrali že 400 podpisov in dodal, da merijo na višje številke od potrebnih 40.000.

Po Hoivikovih besedah sicer omenjeni zakon "predstavlja višek arogance aktualne vladne klike". Kot je ponovil, bo nekdo, ki prejema pokojnino v višini 1500 evrov, zaradi ene same nagrade ali dosežka prejel pokojnino v višini tudi 2350 evrov; nekdo, ki ni plačal centa v pokojninsko blagajno, bo lahko upravičen do maksimalne pokojnine, ki trenutno znaša 3055 evrov, z včeraj znano uskladitvijo, pa približno 3200 evrov mesečno.

Na vprašanje, ali se strinja z izjavo predsednika SDS Janeza Janše sredinem na shodu upokojencev v Ljubljani, da bo referendum o dodatku k pokojninam za izjemne umetniške dosežke test pred naslednjimi parlamentarnimi volitvami, je Hoivik povedal, da se bo kot prvo podpisani pobudnik osredotočal predvsem na argumente za in proti temu zakonu, da lahko podpre stališče predsednika SDS.

Kot je še dodal, se strinja, da gre obenem za protivladni referendum, "saj v trenutku, ko se bo nagrajevalo izbrance, ki že tako ali tako tudi iz državnega proračuna prejmejo znatna sredstva", vlada med drugim zvišuje RTV prispevek, nov obvezen zdravstveni prispevek, ki se bo povišal, in "grozi" z novim nepremičninskim davkom.

Ministrica Vrečko: Gre za zlorabo

"Gre za zlorabo inštituta referenduma, zlorabo demokratičnega inštituta za vodenje kulturnega in političnega boja, tokrat na plečih kulturnikov, umetnikov," je dodala Vrečko.

Kot je še povedala, referendum, ki ga napoveduje največja opozicijska stranka SDS, po njenih besedah ni drugega kot plačana predvolilna kampanja s strani opozicije in njenega prvaka Janeza Janše. Da gre pri novem zakonu za arbitrarno odločanje ministrice, stranke Levica ali vlade pa je označila za zavajanja, laži in manipulacije ter vplivanje na čustva ljudi, ki imajo slabe pokojnine, a SDS, kot je še navedla ministrica, ko je vodila vlade, nikoli ni pomagala upokojencem.

"Zdaj populistično vpijejo iz ulic proti kulturi, proti umetnikom," je dodala Vrečko, ki je še povedala, da nikoli ni zavračala dialoga in argumentirane razprave z opozicijo.

Ljubljana, ministrstvo za kulturo. Ministrica za kulturo Asta Vrecko je dala izjavo za medije glede zacetka zbiranja podpisov za referendum o dodatku k pokojninam za izjemne umetniske dosezke.

''Referendum ni drugega kot plačana predvolilna kampanja.'' Foto: sta

Spomnila je, da obstoječi zakon o izjemnem dodatku k pokojnini velja že pol stoletja, od leta 1974, in omogoča podelitev tega dodatka brez transparentnih pogojev in da sta prav na tej podlagi pretekli dve vladi pod vodstvom Janeza Janše podeljevali izjemne pokojnine umetnikom. Novi zakon na drugi strani prinaša jasne kriterije in se zgleduje po dodatkih za vrhunske športnike, ki so bili sprejeti leta 2017, je dodala in izpostavila še pomen kulture.

Priporočamo