Shranjeni podatki, ki jih ne potrebujete več, porabljajo električno energijo. Foto: Getty Images
Škodljive izpuste povzročajo tudi shranjeni podatki, ki jih ne potrebujete več
V akciji Očistimo Slovenijo digitalnih odpadkov, ki je potekala v drugi polovici marca, je sodelovalo 9471 posameznikov in 28 organizacij. Skupaj so iz svojih digitalnih naprav izbrisali 23.000 gigabajtov podatkov, kar predstavlja približno pet ton prihranka izpustov toplogrednih plinov.
02. 04. 2025, 10.07
jk, sta
Gre za globalno akcijo, v kateri je v preteklih letih sodelovalo že 1,2 milijona ljudi iz 175 držav. V Sloveniji je letos na pobudo društva Ekologi brez meja in komunikacijske skupine 028 potekala drugič, in sicer v času od 15. do 31. marca. Njen glavni namen je ozaveščanje o pomenu digitalne higiene in zmanjševanja digitalnega odtisa.
Ekologi brez meja so se posvetili tako praktičnemu digitalnemu čiščenju kot tudi ozaveščanju o vse bolj pereči problematiki digitalnih odpadkov. V sodelovanju s podporniki akcije so izvedli več digitalnih čistilnih servisov - individualnih svetovanj za identifikacijo in čiščenje digitalnih odpadkov. Simbolična fotografija: arhiv Dnevnika
Ti so pokazali jasno potrebo po pridobivanju kompetenc za bolj učinkovito upravljanje s podatki in datotekami v digitalnem okolju tako pri mladih in še posebej pri starejši generaciji, opažajo.
Nenadzorovano kopičenje podatkov ne viša le porabe energije, temveč vpliva tudi na učinkovitost in varnost uporabnikov.
Pri Ekologih brez meja verjamejo, da bo z nadaljnjim ozaveščanjem in vključevanjem javnosti digitalna higiena postopoma postala ustaljen del odgovornega ravnanja z digitalnimi napravami tako posameznikov kot celotne družbe. Vse še naprej pozivajo k čiščenju in razmisleku, sporočeni rezultati pa bodo upoštevani ob naslednjem globalnem dnevu čiščenja, ki bo potekal marca 2026.