“Novela bo vladno potrditev in državnozborsko podporo dobila spomladi in zaživela skupaj z drugimi storitvami dolgotrajne oskrbe,” napoveduje minister Simon Maljevac. Upokojenci bodo torej vlogo za novo pravico lahko predvidoma oddali julija. Ministrstvo s takšno rešitvijo sledi pobudi, ki je prišla iz vrst upokojenskih organizacij, saj številni, sploh mlajši upokojenci to oskrbo svojim svojcem v praksi neformalno že izvajajo.
Zdaj si bodo status lahko pravnoformalno uredili, to pa jim bo prineslo 1,2-kratnik minimalne plače, tako kot vsem ostalim oskrbovalcem, hkrati pa bodo zaradi reaktivacije na trgu dela upravičeni tudi do izplačila 40 odstotkov starostne pokojnine (po treh letih 20 odstotkov) v skladu z zakonom o invalidskem in pokojninskem zavarovanju.
Novela dodatno ureja delovne pogoje oskrbovalcev, v primeru zaključka statusa pa se bodo lahko prijavili kot brezposelni na zavodu za zaposlovanje in prejemali denarno nadomestilo. Ne prinaša pa novela nobenih sprememb pri uveljavitvi novega prispevka za dolgotrajno oskrbo, ki ga bomo začeli plačevati s 1. julijem, niti kakršnekoli druge spremembe časovnice uveljavitve novih pravic iz dolgotrajne oskrbe. 1. julija naj bi, kot je znano, zaživela pravica do dolgotrajne oskrbe na domu, a je v praksi pričakovati, da bo uveljavitev postopna, saj bo prvo ozko grlo na centrih za socialno delo, ki bodo odločali o upravičenosti.
Pričakovati je, da bodo zaradi navala vlog postopki dolgotrajni. Občine, ki so odgovorne za organizacijo na terenu in morajo pravočasno skleniti pogodbe z izvajalci oziroma koncesionarji ali ustanoviti nove zavode, pa opozarjajo predvsem na težave s kadri.