Mednarodna agencija za energijo (IEA) upa, da bodo za renesanso zahodne jedrske energije poskrbeli mali modularni reaktorji (SMR). Izvršni direktor IEA Fatih Birol je v januarskem poročilu napovedal prve komercialne SMR do leta 2030. Že deset let zatem bi lahko obratovalo tisoč takšnih reaktorjev s skupno močjo 120 gigavatov.

Mali modularni reaktorji naj bi imeli od tretjine do polovice moči klasičnega jedrskega reaktorja. In številne prednosti. Podporniki pravijo, da bodo dolgoročno cenejši in enostavnejši, ker bodo zgrajeni iz serijsko proizvedenih delov. Poleg tega bodo imeli modularno zasnovo in bo mogoče elektrarne dograjevati in jim po potrebi povečevati moč. Tudi tveganje jedrske nesreče naj bi bilo manjše, zato naj bi jih bilo varno postaviti tudi v bližini večjih naselij. »Gledano s tehnično-tehnološkega vidika je tehnologija SMR manjkajoči člen za stabilen in stroškovno znosen prehod v nizkoogljično proizvodnjo električne energije – tako imenovani zeleni prehod,« je v pogovoru za MMC dejal Matjaž Janežič iz Elesa.

Številni kritiki dvomijo o smiselnosti naložbe v male modularne reaktorje. Vsi tovrstni pilotni projekti doživljajo zamude in podražitve, dviguje se tudi končna cena proizvedene elektrike. Modeliranje ekonomske upravičenosti različnih konceptov SMR, ki ga je opravila skupina strokovnjakov berlinske tehniške univerze in je bilo oktobra 2023 objavljeno v strokovni reviji Energy, ni dalo pozitivnih rezultatov. Raziskovalci ameriške univerze Stanford so v prispevku v reviji PNAS že pred tem ocenili, da bi mali modularni reaktorji v primerjavi s klasičnimi jedrskimi reaktorji ustvarili od dva- do 30-kratnik količine radioaktivnih odpadkov. Tudi zato je vprašljiva njihova ekonomska upravičenost. Kritiki še opozarjajo, da bo nova generacija jedrskih elektrarn prišla prepozno in zagotovila premalo energije, da bi prispevala k uspešni izvedbi energetskega prehoda. 

Raziskovalci ameriške univerze Stanford so ocenili, da bi mali modularni reaktorji v primerjavi s klasičnimi jedrskimi reaktorji ustvarili od dva- do 30-kratnik količine radioaktivnih odpadkov.

Priporočamo