Vrhovno sodišče je zavrnilo zahtevo za varstvo zakonitosti, ki jo je Igor Bavčar na vrhovno sodišče vložil po tem, ko je Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) ugotovilo, da je Slovenija v primeru Bavčar kršila načelo domneve nedolžnosti.

Da je vrhovno sodišče zavrnilo Bavčarjevo zahtevo za varstvo zakonitosti, nam je potrdila Bavčarjeva pooblaščenka, odvetnica Eva Planinc Omerzel. Kot poudarja, so slovenska sodišča zavezana k upoštevanju sodb ESČP, zato sta ob vložitvi zahteve za varstvo zakonitosti računala, da bo sodišče vlogi ugodilo. Toda senat vrhovnega sodišča je zavzel stališče, da kršitev, ki jih je ugotovilo ESČP, ni mogoče sanirati, kar je po mnenju odvetnice zmotno in arbitrarno. ESČP je sicer v sodbi ugotovilo kršitev pravice do domneve nedolžnosti, zatrjevanih kršitev pravice do nepristranskega in poštenega sojenja pa ni posebej presojalo. »Je pa iz vsebine sodbe ESČP evidentno, da je bila podana tudi kršitev pravice do nepristranskega in poštenega sojenja,« poudarja odvetnica Planinc Omerzel, ki napoveduje, da bo v zadevi vložila še pritožbo na ustavno sodišče. Po potrebi pa se lahko nato ponovno obrne še na ESČP.

Neprimerna izjava pravosodnega ministra

Sodniki ESČP so pred dvema letoma pritrdili Bavčarju v delu, da je nekdanji pravosodni minister Goran Klemenčič s svojo izjavo v televizijski oddaji, da bodo letele glave, če bo Bavčarjev kazenski primer na sodišču zastaral, kršil domnevo nedolžnosti. Sodišče je Bavčarju odškodnino prisodilo s šestimi glasovi za in enim proti, glas proti pa je bil glas tedanje ad hoc sodnice ESČP Vasilke Sancin, ki je spisala tudi delno odklonilno ločeno mnenje. V njem je poudarila, da je voditelj oddaje ob problematizirani Klemenčičevi izjavi opozoril, da nihče ne poziva, da mora sodišče Bavčarja obsoditi. Drugi evropski sodniki pa so tedaj interpretirali, kot da gre za mnenje o krivdi in ne zgolj za mnenje o sodnem postopku.

Bavčar se je po delnem uspehu na ESČP ponovno obrnil na vrhovno sodišče, ki pa je njegovo zahtevo za varstvo zakonitosti spet zavrnilo.

Za komentar smo prosili tudi Bavčarja, ki pa nas je na kratko odslovil s: »Fajn se 'mejte.«

Priporočamo