Zaposleni v zaporih že dlje časa opozarjajo na kadrovsko stisko in prezasedenost slovenskih zaporov ter na številne nepravilnosti pri prehodu na nov sistem plač v javnem sektorju. Ker jim vlada ne prisluhne so danes ob 11. uri z enournim protestom pred  slovenskimi zapori in prevzgojnim domom v Radečah opozorili na alarmantne razmere.

»Vladi in ostalim pristojnim organom želimo sporočiti, da tako več ne gre. Status zaposlenega v našem sistemu  se je v zadnjih letih in desetletjih poslabšal, tako da naše delo ni več ovrednoteno in cenjeno, predvsem pa zapostavljeno. Zaposleni želimo, da bi se to spremenilo na bolje in sicer da bi bilo naše delo zopet zanimivo in spoštovano tudi za nove generacije,« je dejal predsednik konference sindikata uprave za izvrševanje kazenskih sankcij (URSIKS) Leon Lobe.

Predsednik Sindikata državnih organov Slovenije (SDOS) Frančišek Verk pa je dodal »Danes tu izražam gnev vseh članov sindikata državnih organov, kajti tega opozorilnega protesta ne bi bilo, če bi se zadeve v zadnjih dvajsetih letih kadarkoli naslovile in rešile. Vlada ni pravosodnim policistom nikoli prisluhnila, zato je opozorilni protest več kot potreben.«

 

Protesta so se poleg pravosodnih policistov med zaposlenimi tudi strokovni delavci, inštruktorji in strokovno tehnično osebje. Foto: Luka Cjuha

Protesta so se poleg pravosodnih policistov med zaposlenimi tudi strokovni delavci, inštruktorji in strokovno tehnično osebje. Foto: Luka Cjuha

Šest protestnih zahtev

Ob enourni opozorilni stavki so prebrali tudi šest protestnih zahtev. Od Vlade in pravosodnega ministrstva, ki ga vodi Andreja Katič tako zahtevajo takojšnjo obravnavo in sprejetje Kolektivne pogodbe za URSIKS s katero se lahko izboljša status vseh zaposlenih v zaporskem sistemu; vlado pozivajo k takojšnjemu reševanju aktualne problematike kadrovskega primanjkljaja; zahtevajo izrabo vseh pravnih sredstev za blaženje problematike prezasedenosti v obliki transferjev, izvedbi pogojnih izpustov, amnestij in ostalih ukrepov; zahtevajo takojšnjo uveljavitev že pripravljenih normativov in standardov; pričakujejo, da se delo z zaprtimi osebami ovrednoti z dodatki, ki jim pripadajo po že obstoječi kolektivni pogodbi za javni sektor za konec pa zahtevajo še odpravo plačnih anomalij.

Vladi in ostalim pristojnim organom želimo sporočiti, da tako več ne gre. Status zaposlenega v našem sistemu  se je v zadnjih letih in desetletjih poslabšal, tako da naše delo ni več ovrednoteno in cenjeno, predvsem pa zapostavljeno. 

Leon Lobe, sindikalist

Kot je dejal pravosodni policist Robert Čelič: »Pravosodni policist začetnik ima 820 evrov osnovne neto plače, sam pa imam kot pravosodni policist, ki mu ne manjka več veliko do upokojitve, 1200 evrov neto plače.« Nekaj po njegovih besedah nanesejo še dodatki in nadure, a zahtevajo tudi toliko več dodatnega dela. Koliko bo znašala njegova plača po novem plačnem sistemu, še ne ve, saj jo bodo prejeli v petek, boji pa se, da bo »celo 100 evrov bruto manjša«, je dejal.

Na Povšetovo je prišla ministrica

Zbrane pravosodne policiste pred Zavodom za prestajanje kazni Ljubljana na Povšetovi ulici je pozdravila tudi ministrica za pravosodje Andreja Katič in dejala, da je seznanjena z razmerami, ki se vlečejo že leta. »Zato je prav, da pravosodni policisti danes spregovorijo in opozorijo nase. Verjamem, da bomo v najkrajšem možnem času organizirali skupni sestanek in oblikovali ukrepe, s katerimi bomo lahko ugodili danes predstavljenim zahtevam,« je dejala in dodala, da bodo že v prihodnjem tednu pripravili analizo plač in sistemske rešitve. Pravosodni policisti namreč kljub prehodu na nov sistem plač v javnem sektorju, po katerem bodo do leta 2028 deležni povišanja za štiri plačne razrede, in dodatku za delo s tujci, ki ga bodo prejeli pravosodni policisti, ki v zaporih delajo neposredno s tujci, niso zadovoljni. Ob koncu so ji pravosodni policisti izročili tudi darilo, škatlo polno vatirnih palčk za čiščenje ušes in ob tem dejali: »Vladi izročamo darilo v upanju, da nas bodo po uporabi slišali.«

Ministrica za pravosodje Andreja Katič je ob protestu dobila "darilo" in napovedala analizo plač in sistemske rešitve za zaposlene. Foto: Luka Cjuha

Ministrica za pravosodje Andreja Katič je ob protestu dobila "darilo" in napovedala analizo plač in sistemske rešitve za zaposlene. Foto: Luka Cjuha

Pravosodni policist začetnik ima 820 evrov plače, sam pa imam kot pravosodni policist, ki mu ne manjka več veliko do upokojitve, 1200 evrov plače.

Priporočamo