Plačni dvigi v javnem sektorju ta teden niso enaki za vse. Javni uslužbenci, pri katerih povišanje ne presega sto evrov bruto, so z januarjem pridobili višjo plačo v celoti, izplačana pa bo ta teden. Ostalim se s tokratnim izplačilom plače povišujejo za najmanj sto evrov bruto oz. 12 odstotkov predvidenega povišanja. Zaposleni s predvidenim povišanjem za več kot 420 evrov bruto bodo višje plače v celoti dosegli v skupno šestih obrokih šele do leta 2028.
Tiskovna konferenca na MJU glede novih plač v javnem sektorju:
Najnižja osnovna plača letos bo 1291,52 evra bruto. Po novem namreč velja, da nihče v javnem sektorju ne sme imeti osnovne plače, ki bi bila nižja od minimalne. Ker se je minimalna plača dvignila na 1277,72 evra bruto, je presegla prvi plačni razred, kjer je bila osnovna plača določena v višini minimalne plače v letu 2024 in znaša 1253,90 evra bruto. Vse, ki bi bili sicer uvrščeni v prvi plačni razred, so zato morali uvrstiti v drugega, torej v prvi plačni razred nad minimalno plačo.
S prevedbo iz prejšnje na novo plačno lestvico je bilo po oceni ministrstva za javno upravo v prvi plačni razred uvrščenih približno 2470 zaposlenih, ki so sedaj v drugem plačnem razredu. Reforma s plačnimi dvigi za približno 190 tisoč javnih uslužbencev bo državni proračun v naslednjih štirih letih obremenila za dodatnih 1,4 milijarde evrov. Zadnji dvigi plač bodo sicer januarja 2028.
Prenova plačnega sistema javnega sektorja z letošnjim letom prinaša še nekaj drugih novosti, denimo pri sistemu napredovanj v višje plačne razrede. To ne poteka več na podlagi letnih ocen. Po novem javni uslužbenci za en plačni razred v začetku napredujejo vsaki dve leti. Ko na delovnem mestu napredujejo skupno za tri plačne razrede, se napredovalno obdobje podaljša za eno leto. Tako pri napredovanju od četrtega do sedmega plačnega razreda delovnega mesta napredujejo vsakič po treh letih. Pri zadnjih treh plačnih razredih, v katere lahko napredujejo, pa se napredovalno obdobje podaljša na štiri leta. Ohranja se število možnih napredovanj, in sicer za skupno deset plačnih razredov, ki jih zaposleni načeloma doseže v 30 letih dela.