Torkovo sporočilo ministrstva za zdravje je nakazalo, da so Tomažu Pliberšku šteti dnevi na položaju direktorja urada za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu (UNKIZ). Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je zahtevala, da ji nemudoma predloži vso relevantno dokumentacijo o širitvi mariborskega oddelka za onkologijo in odkupu stanovanj na Masarykovi 24-26. »Po pregledu dokumentacije bo do konca tedna sprejela nadaljnje odločitve,« je napovedalo ministrstvo.

Razplet so sporočili danes zvečer. Že hiter pregled gradiva je razkril, da naložba v mariborsko onkologijo ne poteka »optimalno«, kar je vplivalo na nastanek (13-mesečne) zamude pri izvedbi investicije. Pliberšek je ministrici ponudil svoj odstop. Ta ga je sprejela in sporočila, da bo njena prioriteta poskrbeti za nemoteno nadaljevanje gradnje oddelka, ki naj bi bila končana do sredine leta 2026. »Posebna pozornost bo namenjena nadaljevanju pogajanj za odkup stanovanj z lastniki nepremičnin na Masarykovi 24-26. Ministrica se bo v naslednjih dneh sestala z izvajalcem, inženirjem projekta in uporabnikom,« je sporočilo ministrstvo.

Ministrica ignorirala opozorila zaposlenih na uradu

Ministrica je bila najkasneje v začetku leta prvič seznanjena z argumentiranimi kritikami na račun Pliberška. V Dnevniku smo februarja poročali o dopisu, ki so ji ga poslali zaposleni na UNKIZ. V njem so jo seznanili z »alarmantnim stanjem« in vzdušjem v uradu. Opisali so težave s komunikacijo in izmenjavo informacij s tedanjem vršilcem dolžnosti direktorja. Izrazito so bili kritični do tega, kako vodi projekt prenove glavne stavbe UKC Ljubljana. Z ministrstva za zdravje so nam tedaj odgovorili, da se je ministrica pogovorila z zaposlenimi na UNKIZ in s Pliberškom. Zaupanja vanj ni izgubila. Vlada mu je petletni polni mandat podelila 24. julija, tri mesece po tem, ko se je prenova glavne stavbe UKC Ljubljana zaradi Pliberškovih potez skoraj povsem ustavila.

Ministrstvo za zdravje: »Po hitrem pregledu dokumentacije ugotavljamo, da postopki niso potekali optimalno, kar je vplivalo tudi na nastanek zamude pri izvedbi investicije.«

 

Pred tem je trmasto ignoriral opozorila gradbinca, inženirske zbornice in projektanta, da je treba obvezno vgraditi protipotresno zaščito. Svoje nasprotovanje je zagovarjal z neresničnimi argumenti. Med drugim je trdil, da je treba pridobiti novo gradbeno dovoljenje in izvesti javno naročilo. Inženirska zbornica je zatem obvestila ministrico, da je Pliberškova odločitev zoper protipotresno sanacijo s strokovnega vidika nedopustna praksa, ki lahko s precejšnjo verjetnostjo povzroči izgubo človeških življenj in veliko gospodarsko škodo.

Z dodatnimi stroški Pliberšek ni imel problemov

Nazadnje je spremenil stališče in gradbincu ukazal, naj bistveno zmanjša intenzivnost gradbenih del, ker se bo potresna odpornost vendarle nadgradila. Zaradi pozne spremembe je treba del že zgrajenega porušiti. »S tem nimamo problemov,« je bil ravnodušen Pliberšek. Projekt je doživel večmesečni zamik, dodatni stroški so sedemmestni.

Še bolj odmeven je zaplet pri gradnji mariborske onkologije. Pliberšek lani ni podpisal novelacije investicijskega programa, ki je predvidela tudi sredstva za odkup 14 stanovanj na Masarykovi 24-26. Sprožil je izvedbo projekta brez odkupa, čeprav je bil seznanjen s tveganjem, da se bodo stanovalci pritožili zoper gradbeno dovoljenje. Negativnega scenarija ni preprečil, možnost odkupa je vztrajno onemogočal. Povzročil je vsaj 13-mesečno zamudo pri dokončanju onkologije, zaradi podaljšanja obratovanja gradbišča bo izvajalec gradbenih del državi izstavil račun za najmanj 650.000 evrov. Znesek presega razliko v odkupni ceni stanovanj, ki jo pričakujejo lastniki nepremičnine.

»Potrudil se je po svojih najboljših močeh«

»Tudi mi se čudimo, da pri pripravi investicijske dokumentacije pred našo zasedbo funkcij ni bila v dokumentu o identifikaciji investicijskega projekta razdelana varianta z odkupom stavbe na Masarykovi,« je v začetku meseca, na ogledu gradbišča onkologije, razlagal Pliberšek. Ministrica ga je tam pohvalila, da se je v tem projektu »potrudil po svojih najboljših močeh«. 

Priporočamo