Državljani, starejši od 12 let, lahko ob obisku v javnih zdravstvenih zavodih in pri koncesionarjih uporabijo le novo biometrično osebno izkaznico. Tako je že vse od aprila 2023, a se na presenečenje bolnikov še vedno zgodi, da zdravstveni delavci omenjene možnosti ne upoštevajo. Bolnica, ki je nedavno potrebovala napotnico za kirurški poseg, je to izkusila v ambulanti družinske medicine.
Na upravni enoti so ji ob izdelavi nove osebne izkaznice zagotovili, da kartice zdravstvenega zavarovanja ne bo več potrebovala. Kartico je kasneje verjetno založila, je pojasnila, a ni pričakovala, da bi lahko imela zaradi tega težave. Vztrajanje medicinske sestre, da biometrične osebne izkaznice niso dolžni sprejeti oziroma da jo lahko brez zdravstvene kartice obravnavajo kvečjemu izjemoma, jo je presenetilo. Ambulante ne želi izpostavljati, jo je pa izkušnja začudila, saj je pred tem v zdravstvenih ustanovah brez težav že dlje časa uporabljala osebno izkaznico. V ambulanti, kjer njene biometrične izkaznice niso želeli upoštevati, so ji pojasnili, da je njihov informacijski program ne prepoznava v vlogi kartice zdravstvenega zavarovanja.
Kršenje pravic
Bolnikom se kaj takega ne bi smelo primeriti, je razvidno iz stališča Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Od 3. aprila 2023 dalje so izvajalci zdravstvene dejavnosti in dobavitelji medicinskih pripomočkov, ki imajo z ZZZS sklenjeno pogodbo, postopoma prilagajali svoje informacijske rešitve. »Potrebne so bile le manjše prilagoditve,« navajajo na ZZZS. Izvajalci in dobavitelji morajo torej omogočiti uporabo nove biometrične osebne izkaznice. To velja ob obisku zdravnika, lekarne pa tudi specializirane prodajalne ali optike.
Izvajalci in dobavitelji, ki svojih informacijskih sistemov tem spremembam še niso prilagodili, morajo del administrativnih nalog identifikacije zavarovanih oseb z novo osebno izkaznico opraviti ročno, če želijo opravljene zdravstvene storitve obračunati prek informacijskega sistema ZZZS. Kako pogosto v zdravstvu osebnih izkaznic ne sprejemajo, ne spremljajo. »Iz izkušenj lahko pojasnimo, da gre za redke primere pri zasebnikih,« so nam sporočili z ZZZS.
Kako se odzvati
Bolniki, ki jim zavrnejo novo osebno izkaznico, se lahko obrnejo na ZZZS. »Ker gre v primeru nesprejema nove osebne izkaznice in posledično neopravljene zdravstvene storitve za kršenje pravic zavarovanih oseb iz obveznega zdravstvenega zavarovanja, lahko zavarovana oseba vloži pritožbo,« so sporočili. V nekaterih zdravstvenih ustanovah kartice zdravstvenega zavarovanja sicer še vedno uporabljajo pri določanju vrstnega reda pacientov s pomočjo posebnih aparatur. V takem primeru gre za interne postopke pri izvajalcih, so sporočili z ZZZS, kjer omenjene tematike ne urejajo.
Spomnimo, da so začeli nove osebne izkaznice v Sloveniji izdajati marca 2022. Prehod, ki je njihovo uporabo omogočil tudi v zdravstvu, je bil postopen. Ta možnost ni bila nikoli na voljo za čisto vse prebivalce, ki so zdravstveno zavarovani. Osebnih izkaznic za mlajše otroke na primer ni mogoče uporabljati na enak način kot pri odraslih, so ob uvajanju sprememb pojasnjevali na ZZZS. Zdravstvene izkaznice so še naprej potrebovali tudi tujci, ki so zavarovani v Sloveniji.