Američani imajo mešane in bolj negativne kot pozitivne občutke o zunanji politiki Donalda Trumpa, ki je v manj kot treh mesecih zastavil nekaj megalomanskih projektov, pretresel svetovno trgovino in napovedal obsežno ozemeljsko ekspanzijo Združenih držav. Anketa Pew Research centra, ki so jo konec marca opravili med 3605 Američani, kaže, da jih večina ne odobrava priključevanja Gaze ali Grenlandije, relativna večina je tudi proti odstopu od pariškega podnebnega sporazuma, ukinitvi agencije USAID ter izstopu iz Svetovne zdravstvene organizacije.
Mnogo več jih meni, da je Trump preveč na strani Rusije
Trump se je kmalu po začetku predsedovanja lotil poskusov doseganja prekinitve ognja v Ukrajini. 43 odstotkov vprašanih meni, da je v pogajalskem procesu preveč naklonjen Rusiji, po mnenju 31 odstotkov je uravnotežen, 3 odstotki pa menijo, da je preveč na strani Ukrajine. 22 odstotkov se jih ni opredelilo. Trump je sicer med predvolilno kampanjo napovedoval, da bo dosegel prekinitev ognja v Ukrajini v enem dnevu. Realno tega verjetno ni pričakoval nihče, vseeno pa njegova administracija zdaj spoznava, kako zahteven je takšen projekt, in upa na prekinitev ognja do velike noči 20. aprila, ko bo Trump na oblasti natanko tri mesece.
Podobno vprašanje so anketarji zastavili tudi glede vojne v Gazi. Da je Trump preveč na strani Izraelcev, je menilo 31 odstotkov vprašanih, 3 odstotki pa, da je preveč na strani Palestincev. Po mnenju 29 odstotkov je ubral pravo mero.
Gaza je seveda tudi eno od ozemelj, kamor bi Trump zapičil ameriško zastavo, podobno kot na Grenlandijo, Panamski prekop in po možnosti še Kanado. V anketi so Američane spraševali o prvih dveh. 62 odstotkov jih nasprotuje prevzemu Gaze, 54 odstotkov pa Grenlandije. Da bi Trumpu pri tovrstnih načrtih glede Gaze lahko uspelo, jih meni 20 odstotkov, 38, da ne. Podobno vprašani Američani ocenjujejo možnosti, da se ZDA pod Trumpom polastijo Grenlandije.
Proti izstopu iz Svetovne zdravstvene organizacije
Relativna večina vprašanih se ne strinja z ukinitvijo agencije za mednarodni razvoj USAID (45 odstotkov) in odstopom od pariškega podnebnega sporazuma (46 odstotkov). Ukinitvi USAID pritrjuje 35 odstotkov, odstopu od pariškega sporazuma pa 32 odstotkov vprašanih. Ostali se niso opredelili. Absolutna večina (52 odstotkov) pa nasprotuje izstopu iz Svetovne zdravstvene organizacije. Naklonjeno mu je 32 odstotkov vprašanih. So pa pri odgovorih na vsa tri vprašanja velikanske razlike glede na strankarsko opredeljenost vprašanih. Med tistimi, ki so naklonjeni tem Trumpovim potezam, je za 50 odstotnih točk več tistih, ki se nagibajo k republikancem.
Glede carin na kitajske izdelke absolutna večina vprašanih meni, da bodo za Ameriko slabe (52 odstotkov). Tudi tu so velike razlike glede na strankarsko opredeljenost. Med bolj naklonjenimi demokratom jih tako meni 80 odstotkov, med bolj naklonjenimi republikancem pa samo 24 odstotkov. Rezultati so bili podobni, ko so anketirane vprašali, kakšen bo vpliv carin na njih osebno – le da je tu med bolj naklonjenimi republikancem nekaj višji odstotek tistih, ki pričakujejo posledice na lastni koži. Kritiki Trumpovih carin v ZDA sicer opozarjajo, da bodo povzročile inflacijo, in razpredajo zelo črnih gospodarskih scenarijih. Bela hiša nekako priznava, da bodo prvi učinki negativni, ljudem pa sporoča, naj za nekaj časa stisnejo zobe, ker bo po njenem sledil ameriški preporod z odpiranjem tovarn in delovnih mest, nadeja pa se tudi na stotine milijard dolarjev carinskih prilivov.