Eno največjih oporišč ameriških zračnih sil, Wright-Patterson v Ohiu, znano tudi kot prizorišče sklenitve daytonskega mirovnega sporazuma za BiH leta 1995, je moralo v noči na soboto za slabe širi ure prekiniti vse dejavnosti v zraku, ker so zaznali prisotnost neznanih dronov oziroma »majhnih zračnih sistemov brez posadke«. Tako je za lokalno televizijo WHIO dejal tiskovni predstavnik oporišča Bob Purtiman. Vse skupaj morda ne bi pritegnilo večje pozornosti, če ne bi bilo del očitno ponavljajočega in nepojasnjenega dogajanja, ki so ga opazili že v najmanj osmih ameriških zveznih državah. Od tam poročajo o vedno novih brezpilotnih letalnikih, ki včasih sami, včasih v skupini letijo, največkrat v temi, nad občutljivimi območji, kot so vojaška oporišča ali jedrske elektrarne pa tudi letovišče za golf v lasti novoizvoljenega predsednika Donalda Trumpa. Dogajanje spremljajo in preiskujejo FBI, ministrstvi za domovinsko varnost in obrambo ter zvezna uprava za letalstvo, prave razlage pa doslej niso postregli.
Senator je šel sam preverit
In to čeprav se opažanja vrstijo že nekaj časa. Prvo poročilo o dronih nosi datum 18. novembra in prihaja iz Morris Countyja v New Jerseyju, kjer so potlej o njih poročali skoraj vsak dan. Približno ob istem času, 20. novembra, so začeli poročati o pojavu neznanih dronov nad štirimi oporišči ameriških zračnih sil v Veliki Britaniji. Spiegel je sklicujoč se na zaupno poročilo varnostnih služb poročal, da so v začetku decembra drone opazili nad ameriškim vojaškim oporiščem Ramstein v Nemčiji in nad več strateškimi objekti.
V ZDA so doslej o njih poročali iz zveznih držav New Jersey, New York, Connecticut, Massachusetts, Pensilvanija, Ohio, Virginija in Kalifornija. Nekateri naj bi bili veliki kot avtomobili. Mnoga videnja so podkrepljena s posnetki. Nekaj jih je na družbenem omrežju X prispeval senator zvezne države New Jersey Andy Kim, ki se je skupaj s policijo odpravil na teren preverit navedbe občanov. Dejal je, da so droni svetili belo, rdeče in zeleno in da so se pojavljali v skupini dveh do štirih, včasih pa petih do sedmih. Dodal je, da so se gibali tako, kot se letala ne morejo, in da takrat tam letal niti ni bilo, glede na aplikacijo za spremljanje letov. Policija je proti dronom poslala helikopterje, a da so tedaj izklopili luči in jih ni bilo mogoče videti, je dejal Kim.
Trump: Vlada ve
Minister za domovinsko varnost Alejandro Mayorkas pa pravi prav to – da so ljudje verjetno v mnogih primerih letala zamenjali za plovila brez posadke. Tiskovni predstavnik predsednikovega sveta za nacionalno varnost John Kirby je dodal, da z uporabo »izpopolnjenih tehnologij za elektronsko odkrivanje« niso mogli potrditi nobenega od videnj, o katerih so poročali. V svetu za nacionalno varnost pa so nekoliko kontradiktorno dodali, da ne ocenjujejo, da gre za zlonamerna ali grozeča dejanja ali da je za njimi kakšna tuja država.
Zaradi takšnih odgovorov, ki za mnoge to niso, se na zvezno vlado krepi pritisk za pojasnila, tudi iz kongresa. Da so vsa videnja samo plod napačnih interpretacij, verjame vse manj ljudi. Navsezadnje niso pozabili kitajskega balona lani na ameriškem nebu. Vodja demokratov v senatu Chuck Schumer je dejal, da bi morali v zrak poslati najnaprednejšo tehnologijo, da ugotovijo, kaj se dogaja in kdo je zadaj. Trump je najprej dejal, da bi morali drone sestreliti, včeraj pa, da vlada ve, kaj se dogaja, in bi morala Američanom to pojasniti.
Odsotnost pojasnil pa je rodila ugibanja in vrsto teorij. Kongresnik Jeff Van Drew je sklicujoč se na uradne vire dejal, da prihajajo droni z iranske ladje v Atlantiku, kar je Pentagon zanikal. Bivša operativka CIA Laura Ballman je na Fox News ocenila, da gre za skrivno vojaško vajo. Nekateri pa celo omenjajo desetletja staro teorijo o projektu Modri žarek, po kateri poskušajo globalne elite z uprizarjanjem lažnega napada iz vesolja prevzeti oblast na svetu pod eno avtoritarno vlado.