Etiopsko ministrstvo za zdravje je ukazalo zmanjšanje števila zaposlenih za 5000. V Ukrajini so ustavili preiskave ruskih vojnih zločinov ter obnovo poškodovane infrastrukture, ki so jo zadele ruske rakete. Iranski režimski mediji z zadovoljstvom poročajo o oslabljeni opoziciji v tujini, ki je s prekinitvijo ameriškega financiranja doživela hladen tuš.

Vse to in še mnogo več so posledice odločitve ameriškega predsednika Donalda Trumpa o ustavitvi vse pomoči tujini za 90 dni. V tem času naj bi se odločil, ali bodo ukinili Agencijo Združenih držav za mednarodni razvoj (USAID), preko katere ZDA v svet letno pošljejo za 70 milijard evrov pomoči za zelo raznolike programe, od boja proti revščini do kulturnih dogodkov.

Elon Musk, Trumpova kadrovska metla v Washingtonu, trdi, da se predsednik z ukinitvijo agencije strinja. Jutri bo šla na prisilni dopust večina od 10.000 zaposlenih. Dve tretjini teh je v tujini in naj bi jim organizirali prevoz domov. Kot kaže, namerava vlada agencijo pretopiti v sistem zunanjega ministrstva. Njen začasni vodja je zdaj zunanji minister Marco Rubio, ki pravi, da je bila USAID »popolnoma neodzivna« pri zahtevah po usklajevanju dejavnosti z zunanjim ministrstvom in da njeno delo Američanom ni prineslo bistvene koristi. Zanikal je, da bodo ukinili vse njene programe, nakazal pa, da jih bo bistveno manj.

32.000 dolarjev za strip s transspolno vsebino

Kritiki agencije trdijo, da je razmetavala denar vsepovprek, tudi za nepotrebne projekte in brez pravega nadzora. Tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt je izpostavila 47.000 dolarjev pomoči za pripravo operne predstave o razvoju transspolne umetnice v Kolumbiji, 1,5 milijona dolarjev za programe raznolikosti, enakosti in vključenosti v Srbiji, 70.000 dolarjev za glasbeno predstavo na Irskem in 32.000 dolarjev za strip s transspolno vsebino v Peruju. »To so nekateri od norih prednostnih programov, za katere je agencija trošila denar, kar kaže na potratnost in zlorabo sredstev, ki se pretakajo preko USAID. Ne vem, kaj si mislite vi, ampak sama kot davkoplačevalka nočem, da se moji dolarji trošijo za takšno sranje, in Američani tudi ne. In natanko to je predsednik Trump naročil Elonu Musku – da v zvezni vladi izkorenini prevare, zlorabe in potrato,« je dejala.

Zagovorniki agencijo trdijo, da je koristna za ameriške nacionalne interese, tudi zato, ker se s svojim delom postavlja po robu prodoru kitajskega vpliva po svetu. Pravijo tudi, da imajo njeni programi zelo neposredne učinke, saj bodo zaradi ustavitve financiranja ljudje ponekod ostali lačni ali brez življenjsko pomembnih zdravil, ustavili se bodo številni programi, tudi razminiranje.

Republikanski senatorji s pomisleki

Musku, ki je zapisal, da je »USAID kriminalna organizacija, čas je, da umre«, se poskušajo po robu postaviti nekateri senatorji. Lisa Murkowki in Susan Collins, obe republikanki, sta se vprašali, ali lahko kar tako zapre zvezno agencijo ali pa bi se moral držati postopkov in obvestiti kongres. Najbolj glasni kritiki Kitajske opozarjajo, da gre ukinitev sredstev za pomoč tujini na roko Pekingu, tisti iz bolj kmetijskih zveznih držav pa se bojijo za domače kmete, ki prodajajo izdelke za ameriško pomoč tujini v hrani. Demokrati pa so že tako ali tako kritični do Muska in mu očitajo prekoračitev pooblastil.

Prvi novi migranti v Guantanamu

Ameriška vojaška letala so v Guantanamo na Kubi pripeljala prvo skupino pridržanih migrantov. Bilo naj bi jih devet ali deset. Tiskovna predstavnica ministrstva za domovinsko varnost Tricia McLaughlin je dejala, da gre za »zelo nevarne kriminalce iz tujine«. Niso povedali, ali so jih morda namestili v objekte, ki so bili zgrajeni kot zapor za osumljene terorizma. Teh objektov je kar nekaj in so zdaj povečini prazni, ker je v tem zaporu samo še petnajst oseb. ZDA imajo v pomorskem oporišču v Guantanamu tudi migrantski center, ki je na drugi strani zaliva, tja pa so v preteklosti vozili migrante, ki so jih pobrali iz morja. Predsednik Trump je nedavno dejal, da bi migrante pošiljal tudi v Guantanamo in da bi tam lahko zgradili kompleks za 30.000 ljudi. Mehiški zunanji minister Juan Ramon de la Fuente pa je v sredo dejal, da njegova država ne bo dovolila, da kak Mehičan konča v Guantanamu, zato bo sprejela vse, ki jih bodo iz ZDA izgnali.

Priporočamo