Apple je storitev za transparentno sledenje znotraj aplikacij oziroma App Tracking Transparency (ATT) uvedel leta 2021. Ta ob prvem zagonu aplikacije na operacijskem sistemu iOS odpre okence z možnostjo privolitve v sledenje dejavnosti uporabnikov v drugih aplikacijah in spletnih mestih na napravi. Če uporabnik dovoljenje zavrne, aplikacija ne dobi dostopa do informacij, ki omogočajo ciljno usmerjanje oglasov.
Pri Applu trdijo, da storitev ATT uporabnikom omogoča večji nadzor nad njihovo zasebnostjo z »obveznim, jasnim in razumljivim pozivom glede sledenja«. Kritiki podjetju medtem očitajo, da sistem uporablja za promocijo lastnih oglaševalskih storitev in omejuje tekmece. Hkrati je treba dodati, da Apple še naprej zbira določene vrste uporabniških podatkov, ki mu omogočajo ciljno oglaševanje.
Nepotreben in nesorazmeren ukrep
Po mnenju francoskega varuha konkurence način, na katerega je Apple uvedel storitev ATT, »ni bil niti potreben niti sorazmeren z navedenim ciljem podjetja, da zaščiti podatke uporabnikov,« je poročala AFP. Organ je v svoji odločitvi navedel, da storitev povzroča preveliko število pojavnih oken za pridobitev soglasja za aplikacije, ki jih ni razvil Apple, kar otežuje uporabo.
Ugotovil je tudi, da morajo uporabniki v okviru Applovega sistema sledenje oglasom zavrniti dvakrat in ne le enkrat, kar spodkopava nevtralnost storitve in povzroča gospodarsko škodo izdajateljem aplikacij in ponudnikom oglaševalskih storitev.
Organ je obenem poudaril, da Applov pristop nesorazmerno vpliva na manjše izdajatelje, ki so pri financiranju svojega poslovanja močno odvisni od zbiranja podatkov.
Iz Appla so sporočili, da so razočarani nad današnjo odločitvijo, so pa poudarili, da varuh konkurence ni zahteval nobenih posebnih sprememb storitve ATT.
»Ta poziv je enoten za vse, tudi za Apple, in to funkcijo močno podpirajo potrošniki, zagovorniki zasebnosti in organi za varstvo podatkov po vsem svetu,« so v odziv na odločitev varuha konkurence sporočili iz podjetja.
Podobne preiskave glede storitve ATT so sprožili tudi organi v Nemčiji, Italiji, Romuniji in na Poljskem, še navaja AFP.