Avstralsko ministrstvo za notranje zadeve je prepoved uporabe aplikacije vladnim uslužbencem izdalo čez noč. "Uporaba izdelkov, aplikacij in spletnih storitev DeepSeek predstavlja nesprejemljivo raven varnostnega tveganja za avstralsko vlado," je zapisala avstralska ministrica za notranje zadeve Stephanie Foster.

Prepoved se nanaša na "dostop, uporabo ali namestitev izdelkov DeepSeek" v vladnih sistemih in na mobilnih napravah javnih uslužbencev, podporo pa ima na obeh političnih polih.

"To je ukrep, ki ga je vlada sprejela po nasvetu varnostnih agencij. Absolutno ni simbolična poteza," je dejal predstavnik avstralske vlade, zadolžen za kibernetsko varnost, Andrew Charlton. "Vladnih sistemov ne želimo izpostaviti tem aplikacijam," je dodal.

Med tveganji je omenil vprašljivo zaščito zasebnih informacij in izpostavljenost zlonamerni programski opremi.

Peking je danes Avstralijo zaradi prepovedi že okrcal, pri tem pa poudaril, da nasprotuje "politizaciji gospodarskih, trgovinskih in tehnoloških vprašanj". "Kitajska vlada ... nikoli ni in nikoli ne bo zahtevala od podjetij ali posameznikov, da nezakonito zbirajo ali hranijo podatke," je v odzivu zapisalo kitajsko zunanje ministrstvo.

Zaskrbljenost glede zaščite zasebnih podatkov in varnosti klepetalnega robota so medtem že izrazili tudi v Južni Koreji, Italiji in Franciji. Italija je ob blokadi aplikacije minuli teden zapisala, da želi izvedeti, kako DeepSeek zbira osebne podatke, iz katerih virov, za kakšne namene in na kakšni pravni podlagi ter ali podatke shranjuje na Kitajskem.

DeepSeek je brezplačnega kleptalnega robota R1 predstavil januarja. Robot naj bi bil razvit z le delčkom finančnih sredstev, ki jih za razvoj te tehnologije porabljajo ameriški konkurenti, naj bi bil pa podobno zmogljiv. DeepSeek je v minulem tednu presegel ameriški ChatGPT po številu prenosov v Applovi trgovini z aplikacijami, kar je povzročilo paniko med vlagatelji v delnice tehnoloških podjetij.

Priporočamo