Po ponedeljkovem študentskem prevratu, ko je iz države zbežala avtoritarna premierka šejka Hasina, so mnogi takoj pomislili, da bi vodenje začasne vlade lahko s svojim velikim ugledom prevzel 84-letni nobelovec Mohamed Junus. V torek so se za to dejansko odločili na sestanku pri predsedniku države generali in voditelji študentov, ki so ga tudi predlagali. Še v ponedeljek je Junus iz Pariza, kjer je bil zaradi zdravstvenih težav, sporočil, da ga politika ne zanima. A zaradi sedanje kaotične situacije, ko 180-milijonski Bangladeš potrebuje nekoga z avtoriteto, ugledni ekonomist v torek ni več vztrajal pri videzu lepe duše, ki se noče umazati s politiko.

»Zaradi žrtev, ki so jih dali študentje, zlasti tisti, ki so izgubili življenje za osvoboditev naše domovine, jim ne morem reči ne,« je dejal za Financial Times. Pred letom v Dako, kjer je kot novi premier pristal v četrtek, je za agencijo AFP dejal: »Vedno sem ostajal daleč od politike. A danes je treba delovati za Bangladeš. Ne smemo zamuditi te priložnosti, ko hoče naša mladina igrati glavno vlogo pri ustvarjanju novega sveta.«

Ustanovil banko za mikroposojila revnim

Leta 2006 je dobil Nobelovo nagrado za mir, ker je s pomočjo mikroposojil – podobno kot nekoč pri nas Janez Evangelist Krek (1865–1917) – odpravil najhujšo revščino. »Človeška bitja niso rojena zato, da trpijo zaradi lakote in revščine,« je izjavil Junus, ko je prejemal Nobelovo nagrado.

Rodil se je leta 1940 v premožni družini zlatarja. Na mladega Mohameda je močno vplivala mama, s tem ko je pomagala revnim. Ekonomijo je študiral tudi v ZDA in po doktoratu je sedem let predaval na Univerzi Colorado. Leta 1971 je iz ZDA podpiral oboroženi boj za neodvisnost od Pakistana. Naslednje leto se je vrnil v svoje mesto Chittagong in prevzel vodenje ekonomske fakultete. Zlasti po veliki lakoti leta 1974, ki je v Bangladešu zahtevala 1,5 milijona življenj, se je posvetil zmanjšanju revščine.

O veliki pomembnosti zelo majhnih posojil se je prepričal leta 1976, ko je 42 ženskam, ki so izdelovale pohištvo iz bambusa in so se za nakup bambusa zadolževale z oderuškimi obrestmi, posodil vsoto v vrednosti 25 evrov, kar jim je zelo koristilo. Ker banke kljub njegovim pozivom še naprej niso hotele posojati revnim, je leta 1983 sam ustanovil banko, ki je posojala skupinam po pet. Tako so v skupini petih drug za drugega jamčili in tudi pazili, da je vsak pametno uporabljal posojilo.

Šejka Hasina ga je obtoževala izkoriščanja

Zaradi njegove priljubljenost ga je šejka Hasina, premierka v letih 1996–2001 in 2009–2024, imela za svojega velikega tekmeca. Nesramno ga je obtoževala, da izkorišča revne. Najbrž je leta 2011 na njenem zelniku zrasla obtožba, da je zlorabil norveško pomoč za svojo banko v vrednosti 96 milijonov dolarjev, česar kasnejša preiskava ni potrdila. »Zaradi številnih lažnih obtožb moram ves čas hoditi na sodišča,« se še danes pritožuje. Še januarja so bili Junus in trije njegovi sodelavci obsojeni na šest mesecev zapora zaradi kršenja delovne zakonodaje. Zaporu so se izognili s plačilom kavcije. Prizivno sodišče pa je v sredo četverico oprostilo. Po Amnesty International je šlo na prvi stopnji za politično motivirano sojenje.

Drugače kot Hasina Vazed Junus ne namerava ostati dolgo na oblasti. Zdaj hoče predvsem, da se uveljavi demokracija. »V naslednjih dneh se bom pogovarjal z vsemi strankami o načinu, kako delati skupaj za prenovo Bangladeša,« je napovedal. Predvsem bo moral najprej poskrbeti za javni red in mir po več tednih protestov in nemirov, ki so zahtevali več sto mrtvih. 

Priporočamo