Wrayev mandat bi se v normalnih razmerah iztekel šele leta 2027, ameriški predsedniki pa se doslej z izjemo Trumpa, ki je leta 2017 odpustil Jamesa Comeyja, ker ni hotel predčasno končati preiskave ruskega vpletanja v volitve 2016, v mandate direktorjev FBI niso vpletali.

Preiskave ni končal niti Wray, ki je potem po Trumpovem porazu na volitvah leta 2020 uvedel še preiskave njegovih prizadevanj za razveljavitev volilnega izida in napada Trumpovih privržencev na kongres ter preiskavo odtujitve zaupnih dokumentov iz Bele hiše.

Obe preiskavi in kazenski pregon je prevzel posebni tožilec Jack Smith, a je potem postopke po Trumpovi zmagi na volitvah 5. novembra letos končal.

"Po tednih temeljitega premisleka sem se odločil, da je za urad prav, da služim do konca sedanje vlade januarja, nato pa odstopim. Moj cilj je, da se še naprej osredotočam na nepogrešljivo delo, ki ga vsak dan opravljate v imenu Američanov," je zaposlenim na FBI dejal Wray in pojasnil, da se bo FBI tako izognil nepotrebni dodatni politizaciji svojega dela.

Priporočamo