Trump je zagrozil, da se bo zavzel za preklic dogovora o prekinitvi ognja v Gazi in izmenjavi talcev za palestinske zapornike, če Hamas do sobote ne bo izpustil vseh talcev, zajetih med napadom 7. oktobra 2023, ki so še v ujetništvu, poročajo tuje tiskovne agencije.

»Kar se mene tiče, bi rekel, da če vsi talci ne bodo vrnjeni do sobote do 12. ure - mislim, da je to primeren čas -, bi dogovor preklical [...] in naj izbruhne pekel,« je izjavil, potem ko je Hamas sporočil, da zaradi domnevnih izraelskih kršitev sporazuma o prekinitvi ognja v Gazi za nedoločen čas odlaga za soboto načrtovano izpustitev treh talcev.

Trump je dodal, da je odločitev o preklicu dogovora sicer v rokah Izraela in da sam ne pričakuje, da bo Hamas do sobote res izpustil talce. »Mislim, da ne bodo [...]. Mislim, da je veliko talcev mrtvih,« je dejal. Hamas je Trumpu medtem kljubovalno odgovoril, da so njegove grožnje »brez vrednosti«.

Predsednik ZDA je zagrozil tudi Jordaniji in Egiptu, naj sprejela Palestince iz enklave v skladu z njegovim predlogom o ameriškem prevzemu Gaze in preselitvi prebivalcev v sosednje države. Dejal je, da bi lahko ZDA začasno ustavile ali pa povsem prekinile finančno pomoč dvojici držav, če ti ne bosta ravnali, kot se od njiju pričakuje.

V pogovoru za televizijo Fox News je dejal še, da prebivalci Gaze po izselitvi ne bodo imeli pravice do vrnitve v enklavo, saj da bodo minila leta, preden bo območje spet primerno za bivanje, medtem pa bodo že imeli »veliko boljša bivališča«.

Neugodna dilema za jordanskega kralja

Jordanski kralj Abdulah II. se bo danes v Beli hiši sestal s Trumpom. Jordanija je sicer tesna zaveznica ZDA, ameriškim vojaškim silam pa ponuja odskočno desko za operacije v regiji. Po drugi strani je država izredno odvisna od ameriške finančne pomoči. Ta znaša okoli 2 milijardi dolarjev na leto. V Jordaniji že sedaj živi okoli trije milijoni Palestincev, kar je četrtina celotne populacije države. Po nekaterih podatkih je število palestincev v Jordaniji še mnogo višje.

Palestinci so se v sosednjo državo prvič množično zatekli med arabsko-izraelsko vojno leta 1948, naslednji veliki val selitev v Jordanijo pa je sledil leta 1967, ko je Izrael v šestdnevni vojni zasedel jordansko palestinsko ozemlje na zahodnem bregu reke Jordan. Selitev dela Palestincev iz Gaze, kjer živi 2,1 milijona Palestincev, bi še povečal palestinski delež celotne populacije Jordanije. Obstaja tudi nevarnost, da bi Hamas postal pomemben politični igralec v državi. To kralja Abdulaha II. postavlja v neugoden položaj, srečanje s Trumpom pa bo najverjetneje poskušal izkoristiti za iskanje alternativne rešitve za prenovo Gaza, ki ne bi vključevala selitve palestinskih beguncev iz Gaze v Jordan.

Priporočamo