Pretekli eksperimenti kot podlaga za uspeh

Islandija je krajši delovni teden prvič testirala že med leti 2015 in 2019. Takrat so v javnem sektorju uvedli delo v obsegu 35–36 ur tedensko za enako plačilo - prej so delali 40 ur na teden. V eksperimentu je sodelovalo več kot 2500 ljudi, kar je več kot odstotek islandske delovne sile. Cilj je bil izboljšati odnos med delom in zasebnim življenjem ob ohranjanju ali celo povečanju produktivnosti.

Rezultati so pokazali, da se je produktivnost ohranila ali celo izboljšala, dobrobit zaposlenih pa se je občutno povečala. Pri udeležencih so zabeležili manj stresa, boljše zdravje in večje zadovoljstvo med delom in v njihovem zasebnem življenju.

Po uspešnih eksperimentih so islandski sindikati dosegli dogovor o skrajšanem delovnem času za več deset tisoč delavcev po vsej državi, kar je vodilo v trajne spremembe delovne kulture.

Gospodarska rast presega evropsko povprečje

V letu 2023 je islandsko gospodarstvo zabeležilo petodstotno rast, kar ga je uvrstilo na drugo mesto med evropskimi državami z visoko gospodarsko rastjo. Gre za znatno povečanje glede na prejšnja leta, ko je povprečna letna rast Islandije znašala okoli dva odstotka. Stopnja brezposelnosti na Islandiji ostaja izjemno nizka, kar dodatno kaže na gospodarsko stabilnost in vitalnost.

Islandija tako postaja zgled, ki dokazuje, da lahko inovativne spremembe delovnega časa pozitivno vplivajo na gospodarstvo, ne da bi ogrozile produktivnost.

Ali je skrajšan delovni teden lahko prihodnost tudi v Sloveniji?

Islandija je z eksperimentom dokazala, da skrajšan delovnik, ne da bi zmanjšali zaposlenim plače, lahko prinese pozitivne rezultate, saj hkrati ohranja produktivnost in izboljšuje počutje zaposlenih. Z uspešnimi rezultati v ZDA, na Irskem in drugod po svetu je povpraševanje po tem delovnem modelu vse večje.

Tudi v Sloveniji bi bil štiridnevni delovni teden zanimiva priložnost za izboljšanje kakovosti življenja zaposlenih in povečanju delovne učinkovitosti.

Slovensko podjetje Visionect je podoben eksperiment uvedlo lansko leto -  z devetimi inženirji so začeli poskusno izvajati štiridnevni delovni teden, pri čemer zaposleni delajo 32 ur tedensko, s prostim petim dnevom. Luka Birsa, tehnični direktor podjetja, je sprva dvomil v uspeh, a so prvi rezultati pokazali večjo osredotočenost in organiziranost zaposlenih, ki zaradi krajšega delovnika poročajo o manjšem stresu in večji učinkovitosti.

Poskus je trajal tri mesece, v Sloveniji pa so začela potekati pogajanja za prostovoljno uvedbo skrajšanega delovnega tedna do 30 ur. Minister Luka Mesec je lani napovedal, da bi zakonodajne spremembe omogočile delodajalcem, da sami izberejo krajši delovni čas, bodisi šest ur na dan bodisi štiri dni na teden.

Priporočamo