Hrvaški Inštitut za oceanografijo in ribištvo je objavil zapis, v katerem pojasnjuje pojav nenavadnih bitij, ki so v zadnjih dneh preplavila nekatere dele Jadrana. Na Inštitut so se namreč obrnili mnogi zaskrbljeni občani, ki so v morju opazili nenavadne, želatinaste kreature. »Gre za salpovce, želatinaste planktonske organizme, ki spadajo v skupino pelagičnih plaščarjev,« so zapisali v objavi na Facebooku.
Eksplozije populacije salpovcev niso niti nenavadne niti alarmantne, piše v njihovem sporočilu. Običajno se razbohotijo zaradi kombinacije okoljskih in podnebnih dejavnikov, ki ustvarjajo izvrstne pogoje za njihovo razmnoževanje. Ker se razmnožujejo nespolno in s kloniranjem, se njihovo število povečuje zelo hitro, kadar jim razmere to dopuščajo.
Salpovci so znani po svojem skoraj povsem prozornem telesu, skozi katerega se vidijo notranji organi. Njihova telesa so želatinozna in skorajda nevidna, kar jim pomaga pri izogibanju plenilcem. Premikajo s pomočjo curkov vode, ki jih iztisnejo iz svojega telesa. Zrastejo do 10 centimetrov, živijo pa v kolonijah, ki jih sestavlja okoli deset primerkov, povezanih v verige. Hranijo se s filtriranjem planktona. Ko plavajo, skozi telo sesajo vodo, ki gre mimo tega filtra. Na filter se ujamejo mikroskopske alge (fitoplankton), ki jih salp nato prebavi. Povečanje količine fitoplanktona v morju, ki se običajno pojavi zgodaj spomladi in jeseni, posledično spodbuja nenadno povečanje populacije organizmov, ki se hranijo z njim.
Strokovnjaki napovedujejo, da bo njihovo število hitro upadlo, ko jim razmere ne bodo več odgovarjale. »Čeprav so takšni pojavi del naravnega življenjskega cikla in sami po sebi niso razlog za zaskrbljenost, je treba njihovo pogostost skrbno spremljati, saj lahko nakazujejo spremembe ravnovesja v morskih prehranskih omrežjih, zlasti v luči izrazitih podnebnih sprememb,« so zapisali..
Inštitut za oceanografijo in ribištvo poziva tiste, ki opazijo salpovce, da jih fotografirajo in v posebno aplikacijo (RebrashNET) vnesejo podatke o njihovi lokaciji.