Prejšnji teden je vlada na univerzo Harvard naslovila zahtevo o spremembah politike proti aktivizmu na kampusih, reforme upravljanja, spremembo politike najemanja profesorjev in vpisovanja študentov na podlagi tako imenovanih zaslug, poroča CNN.

Zahteve vključujejo tudi revizijo študijskega telesa in fakultete glede stališč o raznolikosti ter prepoved obraznih mask. Predlagane spremembe so zadnje prizadevanje zvezne delovne skupine za boj proti antisemitizmu v univerzitetnih kampusih po množici odmevnih incidentov po državi kot odgovor na vojno med Izraelom in Hamasom v Gazi. Če zahteve ne bodo izpolnjene, je Trumpova vlada zagrozila z odvzemom zvezne pomoči.

"Predsednik Trump si prizadeva, da bi visokošolsko izobraževanje spet postalo odlično, tako da konča nenadzorovan antisemitizem in zagotovi, da se z dolarji zveznih davkoplačevalcev ne financira podpora Harvarda nevarni rasni diskriminaciji ali rasno motiviranemu nasilju," je dejal tiskovni predstavnik Bele hiše. "Harvard ali katera koli institucija, ki bo to kršila, po zakonu ni upravičena do zveznega financiranja."

Trumpova vlada je s podobnim ukrepom zagrozila številnim visokim šolam po ZDA, a je Harvard prvi, ki je zahteve vlade zavrnil. 

Univerza je zahteve zavrnila in vlada je zamrznila za zdaj 2,2 milijarde dolarjev od skupaj devetih milijard, ki bi jih lahko univerza dobila letos.

"Nobena vlada, ne glede na to, katera stranka je na oblasti, ne sme diktirati, kaj lahko zasebne univerze poučujejo, koga lahko sprejmejo in zaposlijo ter katera področja študija in raziskovanja lahko izvajajo. Preko našega pravnega svetovalca smo obvestili upravo, da ne bomo sprejeli njihovega predlaganega sporazuma," je dejal predsednik Harvarda Alan M. Garber. "Univerza se ne bo odrekla svoji neodvisnosti ali svojim ustavnim pravicam." Meni, da večina zahtev predstavlja neposredno vladno regulacijo intelektualnih pogojev na Harvardu.

"To, kar predsednik Združenih držav Amerike zahteva od univerz, ni nič drugega kot avtoritarno," pa je za CNN dejal profesor prava na Harvardu Nikolas Bowie. "Krši pravice univerz in fakultet iz prvega amandmaja z zahtevo, da morajo univerze, če hočejo obdržati ta denar, zatreti naš govor in spremeniti, kaj poučujemo in kako študiramo," je dejal Bowie.

Priporočamo