Mladi morilec je molčal vse od aretacije do zadnjega dne sojenja na pristojnem sodišču v Liverpoolu, med katerim je s kirurško masko na obrazu nenadoma začel vpiti, da se ne počuti dobro, in priznal krivdo, ko je dejal, da je »vesel smrti deklic«, ki jih je umoril 29. julija lani. Za umore šestletne Bebe King, sedemletne Elsie Dot Srancombe in devetletne Alice Dasilva Aguiar ter za poskuse umora osmih drugih deklic, ki so bile v plesni šoli, da bi se naučile plesanja ob pesmih globalne pevske zvezde Taylor Swift, ter dveh odraslih, ki sta se mu postavila po robu, ga je sodnik obsodil na dosmrtno zaporno kazen. Ta na Otoku nikoli ni zares dosmrtna, a Axel Rudakubana bo v zaporu najmanj 52 let oziroma najmanj do svojega 77. leta starosti. To je druga najvišja zaporna kazen v zgodovini Britanije, odkar je leta 1969 odpravila smrtno kazen (z obešanjem) za umor. Najvišja do zdaj je bila 55 let.
Premila kazen
Kritiki, med njimi ministri, pravijo, da je kazen premila. Njegov morilski pohod v plesni šoli v Southportu je avgusta lani zaradi lažnih trditev na spletnih družbenih omrežjih sprožil večdnevne izgrede in nasilje v tem in vrsti drugih mest na Otoku, ki so jih organizirali agitatorji skrajne desnice. Ta je na družbenih omrežjih trdila, da je morilec deklic azilant iz čolna, ki se je pred kratkim nezakonito naselil na Otoku. Resnica je povsem drugačna. Njegov oče Alphonse se je leta 2002 zakonito iz Ruande v Afriki preselil v Veliko Britanijo. Njegov sin Axel se je rodil avgusta 2006 v Cardiffu v Walesu, družina Rudakubana pa se je preselila v Anglijo leta 2013, v mesto Banks, ki je samo nekaj kilometrov oddaljeno od Southporta. Britanske oblasti so po njegovem morilskem pohodu v tem mestu zavajale javnost o tem, kar je bilo znanega o njem že vrsto let pred tragičnem dnem v Southportu, kjer je uresničil svojo obsedenost z ubijanjem, ki jo je začel povezovati z islamističnim terorizmom.
Policija in različne socialne službe so vedele, da je »problematičen« otrok že od svojega dvanajstega leta. Leta 2019 so ga vrgli iz šole, ker je poklical dobrodelno organizacijo za otroke Childline in trdil, da je rasno ustrahovan ter da je v šolo prihajal z nožem, da bi se zaščitil. Konec tega leta je prišel v šolo s palico za hokej in napadel nekdanjega sošolca, ki naj bi bil nasilen do njega. Policisti so od leta 2019 do 2022 petkrat prišli v njegov dom, ker so bili starši zaskrbljeni zaradi njegovega vedenja. Ko je imel štirinajst let, ga je začela spremljati s protiterorističnim oddelkom policije povezana organizacija Prevent (ta naj bi pomagala preprečevati ekstremizem mladih Otočanov), ki je ocenila, da ni potencialni terorist, čeprav si je na svoj računalnik naložil »priročnik« Al Kaide.
Potencialni terorist?
Februarja 2023 se je odpovedal pomoči občinske službe za pomoč ljudem z duševnimi motnjami, ki jo je obiskoval zaradi anksioznosti, zaradi katere ni hotel hoditi v šolo ali biti kjer koli drugje kot doma. Teden dni pred morilskim dnem v Southportu se je hotel s taksijem odpeljati v šolo, iz katere so ga izključili, pa je njegov oče prepričal taksista, naj ga ne pelje. Tako se je 29. julija lani s taksijem, ki ga je posnel, odpeljal v Southport, kjer je še pred osemnajstim letom uprizoril enega najhujših zločinov v britanski zgodovini. Policija oziroma njen protiteroristični oddelek ni ukrepal, ker Axel Rudakubana po obstoječih merilih ni bil »potencialni terorist«. Zaradi njega namerava aktualna laburistična vlada Keirja Starmerja spremeniti definicijo terorizma in teroristov. »V preteklosti so prevladovale grožnje dobro organiziranih skupin z jasnimi političnimi cilji, kot je bila Al Kaida. Ta grožnja seveda ostaja. Zdaj poleg tega vidimo dejanja skrajnega nasilja, ki jih zagrešijo samotarji, mladi moški, ki se ne najdejo v naši družbi in imajo dostop do vseh vrst gradiva na spletu. Včasih jih navdihujejo tradicionalne teroristične skupine, vendar so osredotočeni na ekstremno nasilje, navidezno zaradi njega samega, da bi postali znani,« je dejal britanski premier Starmer.