Policija vse od jutra v nekaj večinsko srbskih občinah na severu države izvaja preiskave v povezavi z eksplozijo, ki je v petek poškodovala kanal, ki dve za energetsko oskrbo ključni termoelektrarni oskrbuje z vodo. Obenem v več krajev na severu Kosova, pa tudi za del Prištine, dovaja pitno vodo.
Prizorišče eksplozije, kjer v betonski steni kanala zeva velika luknja, je danes obiskal Kurti in naznanil, da so izvedli več aretacij. Krivci bodo po njegovih besedah morali odgovarjati pred zakonom.
Že ponoči so sicer ponovno vzpostavili sistem hlajenja v termoelektrarnah in oskrba države z elektriko zaradi začasnih rešitev ni bi bila motena. S kanalom povezano oskrbo z vodo pa so doslej obnovili na 25 odstotkov, je dejal Kurti.
Kurti je že v petek dejal, da eksplozijo obravnavajo kot teroristično dejanje, kar je danes na podlagi dosedanjih preiskav potrdila tudi policija. Na prizorišču so po poročanju hrvaške tiskovne agencije Hina tudi pripadniki madžarskega kontingenta v Natovi mirovni misiji Kfor, ki varujejo območje, in predstavniki pravosodne misije EU Eulex.
Kosovski premier je krivdo za eksplozijo pripisal Srbiji, kjer obtožbe odločno zavračajo. Srbija nedvoumno zavrača kakršnokoli vpletenost v napad na ključen kanal na Kosovu, je med drugim sporočil Vučić in očitke označil za neodgovorne in neutemeljene.
»Take neutemljene obtožbe imajo namen očrniti ugled Srbije in spodkopati prizadevanja za mir in stabilnost v regiji,« je dejal Vučić, medtem ko je več drugih predstavnikov srbske vlade pozvalo k hitri preiskavi, v kateri naj sodelujeta tudi Kfor in Eulex.
Napetosti med Kosovom in Srbijo se niso od konca vojne leta 1999 nikoli polegle. Občasno dosežejo vrelišče, zlasti na severu Kosova, kjer živi velika srbska skupnost. Petkov napad sledi nizu incidentov na tem območju, kjer je v začetku tedna v poslopje občine in policijsko postajo priletelo več granat.
Uradnih podatkov o vzroku eksplozije še ni
Podatkov o poškodovanih in vzroku eksplozije v Zubinem Potoku na severu Kosova, ki je prizadela tudi zaloge pitne vode, za zdaj ni. Srbski uradniki dogodka še niso komentirali, Reuters pa piše, da ni dokazov o vpletenosti Beograda. Kljub temu je kosovski premier Albin Kurti za incident obtožil Srbe: »To je kriminalno in teroristično dejanje, katerega cilj je uničenje naše ključne infrastrukture,« je Kurti dejal v televizijskem nagovoru.
Napovedal je, da bi lahko del države ostal brez elektrike, če težava do jutra ne bo odpravljena. Ob tem Reuters navaja, da je Kurti obtožil kriminalne skupine iz Srbije brez kakršnihkoli dokazov.
Vodja lokalnega vodovoda Ibar-Lepenci Faruk Mujka je za portal Kallxo povedal, da je bila v kanal vržena eksplozivna naprava.
Ameriški veleposlanik na Kosovu Jeff Hovenier pa je na družbenem omrežju sporočil, da ZDA napad ostro obsojajo. »Pozorno spremljamo situacijo, podprli bomo obsežno preiskavo in ponudili smo svojo polno podporo kosovski vladi, da zagotovimo, da bodo odgovorni za to kaznivo dejanje identificirani in privedeni pred sodišče,« je zapisal Hovenier.