Prekinitev ognja v Gazi se je po treh tednih znašla na silno trhlih nogah. Hamas je sporočil, da ne bo popustil »ameriškim in izraelskim grožnjam«, ki so sledile njegovi napovedi, da bo preložil za to soboto dogovorjeno izpustitev še treh talcev. Hamas, ki je od 19. januarja v petih etapah izpustil 16 talcev v zameno za več sto zaprtih Palestincev, namreč trdi, da je Izrael kršil sporazum o premirju z oviranjem dogovorjene dobave 200.000 šotorov, 60.000 že izdelanih hiš ter bagrov in drugih strojev za odstranjevanje ruševin do 2. marca. Izraelski premier Benjamin Netanjahu pa je po večurnem zasedanju varnostnega kabineta sporočil: »Če nam Hamas do sobote popoldne ne bo izročil naših talcev, se bo premirje končalo in izraelska vojska bo spet začela intenziven boj do dokončnega Hamasovega poraza.« Izrael je v pripravah na morebitni nov izbruh vojne v Gazi že vpoklical rezerviste. Netanjahu je sporočil, da je vojski ukazal zbiranje sil v Gazi in okolici, vojska pa je sporočila, da pošilja okrepitve na jug države, tudi rezerviste.
Še pred tem je ameriški predsednik Donald Trump s podobnimi besedami kot pred mesecem dni zagrozil s »peklom v Gazi«, če Hamas talcev ne izpusti. Sicer ni jasno, ali Netanjahu zahteva izpustitev treh talcev, kot je bilo dogovorjeno, ali pa se je pridružil Trumpovemu ultimatu, ki zahteva osvoboditev vseh. Teh naj bi bilo v Hamasovih rokah še 76. Izraelski mediji sicer trdijo, da 36 ni več živih.
Napori za rešitev
prekinitve ognja
Katarski in egiptovski posredniki si prizadevajo, da bi rešili sedanjo krizo prve faze premirja. V Kairo je na pogovore z njimi prispela delegacija Hamasa, ki trdi, da noče vojne, da pa je treba nastale težave pri spoštovanju dogovora rešiti z dialogom. V Gazi so prebivalci hudo zaskrbljeni nad razvojem dogodkov, potem ko so se ravno začeli navajati na življenje brez streljanja in obstreljevanja.
Zaradi teh težav pri izvajanju prve faze premirja, v kateri naj bi bilo v 42 dneh izpuščenih 33 talcev v rokah Hamasa v zameno za 1904 Palestincev iz izraelskih zaporov, se še sploh niso začela pogajanja o natančnejših določilih druge faze, v kateri naj bi bili izpuščeni vsi preostali izraelski talci za več tisoč zaprtih Palestincev, izraelska vojska pa bi se morala povsem umakniti iz Gaze. To se v resnici zdi vse manj verjeten scenarij.
Velika zadrega jordanskega kralja
Izraelski obrambni minister Israel Katz je pomenljivo dejal, da »bo nova vojna v Gazi omogočala tudi uresničevanje projekta predsednika Trumpa glede Gaze«. Trump že nekaj tednov razburja mednarodno skupnost s svojimi načrti o etničnem čiščenju v Gazi s preselitvijo vseh prebivalcev s palestinskega ozemlja drugam, najverjetneje v Egipt in Jordanijo, s čimer prevzema ideje izraelske skrajne desnice. V torek je ponovil svoje zahteve in namero, da Gaza preide pod nadzor ZDA, ki bi jo spremenile v cvetočo »riviero Bližnjega vzhoda«. Egipt in Jordanija sta že zavrnila sprejem Palestincev iz Gaze, kar je Hamas pozdravil. A Trump grozi, da jima bo ustavil finančno pomoč, ki je za obe državi zelo pomembna, za vladajoče strukture pa morda celo odločilna.
Jordanskemu kralju Abdulahu II. so tako oči živčno trzale, ko med torkovim obiskom v Beli hiši ni hotel užaliti svojega gostitelja in odgovoriti na vprašanje novinarjev, ali je njegova država pripravljena sprejeti del Palestincev, ki naj bi se izselili iz Gaze. Dejal je le, da bo sprejel 2000 bolnih palestinskih otrok. Abdulah II. je šele po mučnih pogovorih s Trumpom, od katerega se je hitro in hladno poslovil, na družbenih omrežjih zapisal, da je odločno proti Trumpovim načrtom in da je to enotno arabsko stališče.
Trump pa je dejal, da je 99-odstotno prepričan, da se bo glede svojega projekta o Gazi dogovoril z Egiptom. A sodelavci predsednika Abdela Fataha Al Sisija trdijo, da ne bo prišel na dogovorjeni obisk v Belo hišo (datum še ni določen), če bo Trump vztrajal pri svojem načrtu.