Štiriinšestdesetletnega princa Andrewa mora biti strah. Zveni neverjetno, vendar je res: kraljev srednji brat, ki je tako rad potoval v tujino (najraje v mondena letovišča po vsem svetu, kjer so ga pogosto fotografirali v družbi mladih žensk, največkrat na jahtah), da je dobil celo vzdevek Air Miles Andy (Andy, zbiralec milj), je bil v zadnjih šestih letih samo enkrat v tujini, v Bahrajnu. Zaradi dolgoletnega prijateljevanja z razvpitim ameriškim milijarderjem in pedofilom Jeffreyjem Epsteinom ga je namreč strah pred ameriško zvezno policijo FBI. Ta se te dni spet zanima zanj, ker je princ v poraznem intervjuju za BBC novembra 2019, zaradi katerega ga je mati, pokojna kraljica, prisilno prezgodaj upokojila iz javnega življenja, trdil, da je decembra 2010, ko so ga paparaci fotografirali v Epsteinovi družbi med sprehodom v Centralnem parku v New Yorku, prekinil prav vse stike z njim. Častno naj bi bilo, da mu je to želel osebno povedati, kot je dejal v intervjuju za BBC, v katerem pa ni niti z besedo obžaloval prijateljevanja z njim.

Želel se je še “igrati” z Epsteinom

Zdaj je prišlo na dan njegovo elektronsko pismo, ki ga je poslal Epsteinu februarja 2011, v katerem mu je napisal: »Ostani na tesni zvezi in se bova kmalu spet igrala!« Igrala? Kje? Kako? S kom? Princ, ki je v intervjuju očitno lagal, ga je pogosto obiskal na njegovih pedofilskih »igriščih« v New Yorku in drugod, bil pa je tudi potnik na njegovem zasebnem letalu boeing 727, poimenovanem Lolita Express po razvpitem romanu ruskega pisatelja Vladimirja Nabokova Lolita, v katerem opisuje profesorja literature, obsedenega z dvanajstletno pastorko. Epsteinove mladoletne žrtve trdijo, da je bila v letalu velika postelja, v kateri so njegovi VIP-prijatelji občevali z njimi med letom na njegov zasebni karibski otok, ki naj bi bil pedofilski paradiž. Med znanimi potniki sta bila celo nekdanji predsednik ZDA Bill Clinton in sedanji predsednik Donald Trump, ki pa ga to očitno ne skrbi. Odvetniki Epsteinovih žrtev pravijo, da bi morala britanska vlada princa Andrewa poslati v ZDA na zaslišanje. Princ je najbolj znani od Epsteinovih spolnih suženj Virginii Giuffre, ki ga je obtožila treh posilstev (prvega pri sedemnajstih), pred tremi leti plačal 12 milijonov funtov za molk, čeprav je ne samo zanikal vse njene obtožbe, ampak celo trdil, da se ne spomni, da bi jo kadar koli srečal.

Kitajska zveza

Štiriinšestdesetletni srednji brat kralja Karla III., ki naj bi bil v finančnih škripcih, se je zadnji konec tedna, potem ko je četrtič postal dedek, dvakrat pokazal v javnosti. V novem land roverju defenderju (na Otoku stane, odvisno od modela in dodatne opreme, 100.000 funtov in več) se je zapeljal okrog gradu Windsor, najbolj priljubljenega angleškega doma pokojne kraljice. Paparaci so ga fotografirali tudi na konju, ko je jezdil na posesti gradu, kjer ima dom v razkošni palači Royal Lodge, v kateri živi z nekdanjo ženo Fergie, s katero sta se ločila pred skoraj tridesetimi leti. Princ je že dolgo črna ovca v kraljevi družini, v javno znane škandale se zapleta, že vse odkar je leta 2001 postal posebni odposlanec britanske vlade za trgovino in naložbe. S tega položaja, katerega del je vključeval tudi obisk v Sloveniji, je odstopil deset let pozneje zaradi kritik, da ga zlorablja za zastonjkarske obiske v mondenih letoviščih po svetu in igranje golfa. V tem času se ga je prijel še en vzdevek: britanski diplomati so ga, takrat je še imel naziv njegova kraljevska visokost, za njegovim hrbtom razglasili za kraljevsko budalo, ker naj bi z domišljavim vsevednim vedenjem Britaniji prinesel več škode kot koristi in ker so morali po njegovih obiskih vedno popravljati diplomatsko škodo.

Za njegov najnovejši škandal pa je poskrbelo njegovo prijateljevanje z domnevnim kitajskim poslovnežem Yangom Tengbojem, ki je v resnici vohun. Spoznala sta se že leta 2013 na dirki formule ena v Šanghaju. Te dni je prišlo na dan, da je na tajnih srečanjih prodajal svoj kraljevi status in od Kitajske zahteval 2 milijardi funtov naložb v podjetje, ki naj bi ga ustanavljal, potem ko naj bi mu Združeni arabski emirati in Bahrajn že obljubili po pol milijarde funtov. Na skrivaj naj bi ga na domu obiskoval prejšnji kitajski veleposlanik na Otoku. Kitajska vlada naj bi ga imela za koristen kanal do britanske vlade, britanske varnostno-obveščevalne službe pa so njegovo kitajsko navezo ocenjevale kot grožnjo državni varnosti ter njegovemu kitajskemu prijatelju in poslovnemu partnerju že leta 2023 prepovedale vstop v Britanijo. Yang Tengbo še vedno zanika, da je vohun. 

Privilegiji in kompleks rezerve

Princu Andrewu vsi privilegiji, ki jih je prinašalo članstvo v kraljevi družini, očitno niso bili dovolj. Na vsak način je hotel postati poslovnež in se je družil z diktatorji in njihovimi sinovi, na primer s Saifom Gadafijem, sinom pokojnega libijskega diktatorja Gadafija, postal pa je falirani poslovnež in princ, ki ga imajo Otočani za največjo in najarogantnejšo pijavko v kraljevi družini. Maloštevilni, ki poskušajo opravičevati njegovo ravnanje, pravijo, da je imel enak problem, kot naj bi ga imel princ Harry – kompleks rezerve. Ko se je rodil, je bil (ker so imeli takrat fantje v kraljevi družini še prednost pred dekleti) rezerva sedanjega kralja brata Karla III., a tudi kot rezerva je odpadel po rojstvu Williama in Harryja ter potem po rojstvu njunih otrok. Zdaj je osmi v vrsti za prestol.

Priporočamo