Tri leta so mu zahodni voditelji z ZDA na čelu izražali neomajno podporo, namenjali milijarde evrov vojaške in druge pomoči ter se k njemu v znak solidarnosti vozili z vlakom. V sredo pa je Trump v izredno ostrem zapisu na družbenem omrežju drugega za drugim nizal očitke na njegov račun. Zapisal je, da je Zelenski »diktator« (ker je prekoračil predsedniški mandat, saj zaradi razglašenega vojnega stanja lani ni bilo rednih volitev), mu svetoval, »naj se podviza, sicer bo ostal brez države«, in ga označil za »povprečno uspešnega komika«, »grozljivo slabega« pri svojem delu in z le štiriodstotno podporo doma (kar ne drži). Dejal je, da je dober samo v tem, da je »Bidna vrtel okoli prsta in ga prepričal, da so ZDA namenile 350 milijard dolarjev za vojno, ki je ni bilo mogoče dobiti in se sploh ne bi smela začeti«.

Njegov zapis je očiten odziv na besede Zelenskega, ki jih je izrekel po tistem, ko je Trump odgovornost za vojno pripisal Ukrajini. »Tri leta ste imeli, nikoli ne bi smeli začeti vojne, morali bi se dogovoriti,« je dejal ameriški predsednik. Zelenski je potem na tiskovni konferenci v Kijevu vidno vznemirjen dejal, da je razočaran nad temi besedami in da »iz Rusije prihaja mnogo neresničnih informacij ... Žal je predsednik Trump, z vsem spoštovanjem do njega kot voditelja države, ki jo zelo spoštujemo ... ujet v tem mehurčku neresničnih informacij.«

Zelenski je doslej opazno previdno in premišljeno nagovarjal Trumpa, s temi zadnjimi besedami pa očitno sprožil oster besedni spor. Ali bo pustil posledice, se bo še pokazalo, Kijevu pa gotovo ne gre v prid, sploh glede na to, da se ZDA vse bolj intenzivno pogovarjajo z Rusijo o končanju vojne. Trump je sicer znal v preteklosti hitro obrniti ploščo, ko je nekoga kritiziral, a ne vedno.

Tiskovna predstavnica francoske vlade je Trumpove besede komentirala z odgovorom, da ne razume prav dobro obtožb, da je Ukrajina začela vojno. Sicer pa bo predsednik Emmanuel Macron prihodnji teden, enako kot britanski premier, odpotoval na obisk k Trumpu v Belo hišo. Nemški kancler Olaf Scholz pa je dejal, da je označevanje Zelenskega za diktatorja »napačno in nevarno«.

Zelenski se bo sicer danes srečal s Trumpovim odposlancem za Ukrajino Keithom Kellogom.

Drugi Macronov posvet

Francoski predsednik Emmanuel Macron je v sredo gostil drugi evropski neformalni posvet o varnosti v treh dneh. Na tokratnega je povabil voditelje Romunije in Belgije, ki sta bila prisotna osebno, ter Slovenije, Hrvaške, Češke, treh baltskih držav, Finske, Švedske, Norveške, Islandije, Kanade, Grčije, Portugalske, Irske, Bolgarije in Cipra, ki so sodelovali po videopovezavi. Kot je poročal Le Monde, so govorili o usklajevanju evropskega odziva na grožnjo iz Rusije. Iz kabineta premierja Roberta Goloba, ki je sodeloval v imenu Slovenije, so sporočili, da se je zavzel za takojšnje premirje v Ukrajini in tudi za čimprejšnjo usmeritev Evrope v razvoj lastnih obrambnih zmogljivosti in industrije. »Moč Evrope je v njeni enotnosti,« so sporočili. Macron je v ponedeljek gostil voditelje sedmih večjih evropskih držav, EU in Nata ter bil deležen nekaterih kritik, da zapira razpravo v ožji krog izbranih.

Priporočamo