Newyorško zvezno tožilstvo je vložilo obtožnico zoper 22-letnega Kanadčana Andeana Medjedovica. Sumijo ga, da je med letoma 2021 in 2023 vlagateljem na dveh borzah kriptovalut ukradel okoli 65 milijonov dolarjev (63 milijonov evrov). To mu je uspelo s pomočjo sofisticiranega izkoriščanja ranljivosti delovanja omenjenih borz. Na račun uporabnikov borze KyberSwap se je okoristil za 49 milijonov dolarjev, na borzi Indexed Finance pa si je ustvaril za 16 milijonov dolarjev protipravnega dobička.
Tožilci pravijo, da si je Medjedovic uspel izposoditi kriptožetone v vrednosti več sto milijonov dolarjev in jih nato uporabil za manipulacijo cen prek zaporedja poslov na borzah. Žetone je kasneje dvignil, s čimer je ustvaril dobiček in prevaral vlagatelje. Ključni element njegove kraje, pravijo tožilci, je bilo izkoriščanje pomanjkljivosti v računalniški kodi, ki določa cene na omenjenih borzah.
Medjedovic, ki je sicer na begu že od leta 2021, trdi, da z njegovimi transakcijami ni bilo nič narobe. V intervjuju za Bloomberg Businessweek je leta 2022 trdil, da so bili njegovi posli zakoniti in da je zgolj opazil »priložnost napačnega določanja cen« v pametnih pogodbah oziroma kodi, ki izvaja posle.
Želel je popoln nadzor nad borzo
Z njim se ne strinjajo niti kanadski tožilci. Slednji so zoper njega za isto početje obtožnico vložili že leta 2021. Medjedovic je pred vloženo kanadsko obtožnico zaključil magistrski študij na kanadski univerzi Waterloo. Pri vsega 19 letih se je že prijavil tudi na doktorski študij. Velja za matematičnega genija, te veščine pa naj bi tudi uporabil pri očitanem podvigu. V primeru KyberSwap naj bi pozneje šel celo korak dlje in drzno »ponujal« vračilo polovice protipravno pridobljenega bogastva v zameno za popoln nadzor nad platformo. Če ga ameriške oblasti uspejo dobiti v roke, mu grozi več deset let zapora.
Goljufije, kraje in prevare so sicer stalnica trgovanja s kriptovalutami. Nevarnost, da postaneš žrtev, pa mora biti v zavesti vseh, ki se želijo spustiti v ta svet. Zlasti so izpostavljene kriptovalute, ki jih uporabniki hranijo na borzah. To omogoča hitrejše trgovanje, a so dobički vselej izpostavljeni hekerskim napadom. Občutljivo je tudi hranjenje kriptovalut na napravah, ki so povezane s spletom. Tudi v tem primeru se lahko nepridipravi z zlonamerno kodo dokopljejo do uporabnikovega premoženja.
Najbolj varno jih je hraniti na napravah, ki niso povezane s spletom. Še najbolj varno so spravljene v šifriranih datotekah v posebnih »denarnicah« za kriptovalute ali pa kar na kosu papirja, ki ga hranimo na varnem. Zadnja strategija pride prav zlasti dolgoročnim vlagateljem, ki jih ne zanima dnevno trgovanje.
Z vse večjimi vrednostmi kriptovalut pa se še dodatno povečuje število kaznivih dejanj. Lanskega septembra so zvezni tožilci v Washingtonu, obtožili dva moška kraje 230 milijonov dolarjev v kriptovalutah. Možakarja sta se s plenom odpravila na turnejo zapravljanja v Los Angeles in Miami.
Prejšnji mesec pa so ugrabili ustanovitelja francoskega kripto podjetja, ki izdeluje denarnice za kriptovalute, in njegovo ženo. Francoza sta medtem že na varnem po zaslugi obsežne policijske operacije, delno plačano odkupnino pa so oblasti tudi uspele izslediti in zamrzniti.