Središče potresa z magnitudo 7,7 je bilo v sosednjem Mjanmaru, močno pa je streslo tudi tajsko prestolnico. Na Tajskem je največ žrtev zahtevalo sesutje bangkoškega nebotičnika, ki je bil še v gradnji. Do danes je potrjenih 13 smrtnih žrtev – domnevno gradbenih delavcev –, devet ljudi je ranjenih, več kot 70 pa jih je še vedno pokopanih pod ruševinami.

A handler holds the leash of Nuan, a dog of the K9 USAR Thailand, as search and rescue operations continue, following a strong earthquake, in Bangkok, Thailand, April 1, 2025. REUTERS/Chalinee Thirasupa

V Bangkoku še vedno pogrešajo 70 ljudi. Pri iskanju so nepogrešljivi reševalni psi. Foto: Reuters

Psi ljudem v uteho ob težkih trenutkih

Njihove družine so v dneh po potresu čakale v bližini prizorišča nesreče ter z upanjem in strahom opazovale reševalce in delovne stroje, ki so prekopavali goro ruševin.

Mnogim so se obrazi vsaj za nekaj trenutkov razjasnili, ko so zagledali zlata prinašalca Leka in Safarija, oblečena v uradne reševalne uniforme, ki so ju pripeljali v območje, kjer so čakali svojci.

Reševalci so vpoklicali 11 psov, ne le za običajno vohljanje po ruševinah v iskanju znakov življenja, temveč tudi kot čustveno oporo prijateljem in sorodnikom žrtev.

Izkušene iz Turčije

Namestnik direktorja tajske enote reševalnih psov Alongkot Čukaew je povedal, da se je njegova ekipa iz izkušenj med potresom v Turčiji leta 2023 naučila, da prisotnost psov za čakajoče svojce pomeni žarek upanja v temi: „Otroci, ki so izgubili družine, so med odmorom pristopili k našima psoma. Prišli so se igrat z njima kljub hudim poškodbam.“

V Turčiji je spoznal, da psi ne iščejo le žrtev, temveč ljudem prinašajo tudi tolažbo: „Počutili so se manj tesnobne in manj žalostne, čeprav le za kratek čas.“

Svojci žrtev pse dojemajo kot ključne člane ekip, ki iščejo njihove ljubljene: „So zelo dragocen del ekipe,“ je še dodal Alongkot.

Priporočamo