Ni čudno, da je Donald Trump postal predsednik ZDA v času, ko algoritmi in družbena omrežja določajo, kaj vidimo. Ne le zato, ker je Elon Musk lastnik enega najvplivnejših družbenih medijev, temveč zlasti zaradi konceptov "ciljanega" prikazovanja objav. Trump je znan po tem, da v svojih nastopih govori veliko in o različnih temah, ki pogosto niso povezane. Nato posnetke razrežejo in objavijo na spletu. Ko Trump s kakšno izjavo razburi, vsi podporniki rečejo, da samo "trola" oziroma provocira progresivne volilce. Kar misli resno, pa je vsebina, ki jo ta podpornik dobi servirano s strani algoritma in se tiče ravno njemu pomembne politične teme.
Kot rečeno, Trump govori veliko o vsem. Trumpovi podporniki sedaj že nekaj časa ugotavljajo, da glede nekaterih stvari ne "trola" in da nekaterih skupin ljudi in njihovih interesov vendarle ne brani tako krčevito, kot so mislili.
Po javnih uslužbencih in drugih, ki so zaradi Trumpovih potez danes na slabšem kot pred njegovim prihodom v Belo hišo, to počasi razumejo tudi premožnejši Američani. Med njimi je eden najbolj zagrizenih Trumpovih podpornikov na Wall Streetu Bill Ackerman. Ta je po hudih padcih trgov v ZDA pozval po 90-dnevnemu premoru pri carinah, saj se boji, da bi slednje lahko svet pahnile v "ekonomsko jedrsko zimo". Povedal je tudi, da predsednik izgublja zaupanje v poslovnih krogih.
The country is 100% behind the president on fixing a global system of tariffs that has disadvantaged the country. But, business is a confidence game and confidence depends on trust.
— Bill Ackman (@BillAckman) April 6, 2025
President @realDonaldTrump has elevated the tariff issue to the most important geopolitical…
Ko se trgi zlomijo, se nove naložbe ustavijo
"Država 100-odstotno stoji za predsednikom pri odpravi napak obstoječega globalnega sistema carin, ki je državo postavil v neugoden položaj. Toda posel je igra zaupanja. Predsednik Donald Trump je vprašanje carin povzdignil v najpomembnejše geopolitično vprašanje na svetu in pritegnil pozornost vseh. To je dobro. In res je, da so druge države izkoristile ZDA, ko so ščitile svoje domače industrije na račun milijonov naših delovnih mest in gospodarske rasti v naši državi. Toda z uvedbo velikih in nesorazmernih carin tako našim prijateljem kot našim sovražnikom ter z začenjanjem globalne gospodarske vojne proti celotnemu svetu uničujemo zaupanje v našo državo kot trgovinskega partnerja, kot kraj za poslovanje in kot trg za naložbe kapitala," je opozoril Ackman.
"Če bomo 9. aprila začeli gospodarsko jedrsko vojno proti vsem državam sveta, se bodo poslovne naložbe ustavile, potrošniki bodo zaprli svoje denarnice in resno bomo škodovali svojemu ugledu v svetu. Da si bo opomogel, pa bo trajalo leta, morda celo desetletja. Kateri izvršni direktor in upravni odbor se bosta samozavestno odločila za velike in dolgoročne gospodarske obveznosti v naši državi sredi gospodarske jedrske vojne? Takšnih ne poznam. Ko se trgi zlomijo, se nove naložbe ustavijo, potrošniki prenehajo trošiti denar, podjetja pa nimajo druge izbire, kot da zmanjšajo naložbe in odpustijo delavce," je še dodal.
"Posel je igra zaupanja. Predsednik izgublja zaupanje poslovnih voditeljev po vsem svetu. Posledice za našo državo in milijone naših državljanov, ki so podprli predsednika – zlasti potrošnike z nizkimi dohodki, ki so že pod velikim gospodarskim pritiskom – bodo zelo negativne. To ni tisto, za kar smo glasovali," je dodal Ackerman.
"Predsednik ima v ponedeljek priložnost, da zahteva premor in si vzame čas za izvedbo popravkov nepravičnega sistema carin. Druga možnost je, da se premikamo proti samouničujoči ekonomski jedrski zimi in bi se morali pripraviti na najhujše. Naj prevladajo mirne glave," je zaključil.