Pete Belton je običajni 44-letnik iz Ilkestona v angleškem Derbishirju. V spomin na rojstvo svoje hčerke si je dal na roko tetovirati uro s kazalcema, ki označujeta trenutek njenega rojstva. Ni pa vedel, da je ameriški urad za domovinsko varnost (DHS) uporabil njegovo fotografijo kot primer tetovaže, s katerim lahko ameriški agenti identificirajo člane tolpe Tren de Aragua (TdA).
»Sem samo povprečen moški srednjih let iz Derbyshirja,« je Belton povedal za BBC Verify in dodal, da je bilo »sprva malo čudno, malo smešno«, zdaj pa ga skrbi, da bi se družinsko potovanje v Miami, ki ga je rezerviral z ženo in hčerko za avgust, lahko končalo s »šestmesečnimi all-inclusive počitnicami v Guantanamu«.
Trumpova administracija je že deportirala več sto domnevnih članov tolp v strogo varovan zapor v Salvadorju. Odvetniki nekaterih deportirancev pravijo, da so bili napačno identificirani kot člani TdA prav na podlagi njihovih tetovaž.
Med tetovažami, ki jih je urad za domovinsko varnost izbral kot primerke tetovaž članov tolp, najdemo krone, zvezde in celo logotip Michaela Jordana, ki ga najdemo na izdelkih podjetja Nike in tudi mnogih telesih ljubiteljev najboljšega košarkarja vseh časov. Problematični so očitno tudi drugi simboli. Ameriški mediji so poročali o moškem, ki naj bi bil po trditvah njegovih odvetnikov deportiran zaradi tetovaže krone iz logotipa nogometnega kluba Real Madrid. Znan je tudi primer vizažista, ki so ga po navedbah njegovih odvetnikov poslali v Salvador zaradi tetovaž dveh kron z besedama »mama« in »oče«.
Vzorčne fotografije jemali od vsepovsod
Kdor misli, da se je tetovaža ure 44-letnega Angleža po naključju znašla na seznamu primerkov tetovaž tolp, se moti. Preprosta iskanja fotografij prek spleta so pokazala, da so si snovalci seznama privoščili še več podobnih potez. Kot kaže, so po spletu preprosto iskali primerke tetovaž, ki bi lahko ustrezale želenim opisom, in jih uvrstili na seznam, četudi imetniki teh tetovaž v ničemer niso povezani z Venezuelo ali TdA. V Beltonovem primeru so fotografijo sneli s skoraj deset let stare instagram objave avtorja njegove tetovaže. Ista slika Beltonove tetovaže se je pojavila tudi v poročilu Teksaškega urada za javno varnost (DPS) iz septembra 2024 o dejavnostih TdA, poroča BBC Verify. Novinarji so stopili v stik tako z ameriškim DHS kot s teksaškim DPS glede vira slik, vendar niso dobili odgovora. »Predstavljam si, da bi si – če bi delal pri mejni policiji in bi videl sebe, kako grem skozi mejno kontrolo – mislil 'evo ga, imamo enega, on je tisti iz dokumenta',« je zgrožen Belton.
Ameriška vlada in Agencija za priseljevanje in carino (ICE) vztrajata, da nihče ni bil deportiran zgolj na podlagi tetovaž. Vendar sodni dokumenti kažejo, da uradniki za priseljevanje uporabljajo točkovni sistem, znan kot »Vodnik za potrjevanje sovražnega tujca«, za ugotavljanje, ali je nekdo povezan z venezuelsko tolpo. Za deportacijo ali aretacijo je dovolj, če oseba prejme osem točk v več kategorijah. Polovico teh točk je mogoče dodeliti, če »ima oseba tetovaže, ki označujejo članstvo ali zvestobo TdA«. Dokument navaja še, da je v primeru, ko posameznik vseh osem točk prejme v kategoriji simbolike, ki vključuje tetovaže, treba opraviti dodatno posvetovanje, preden nekoga označijo za člana TdA.
Venezuelska preiskovalna novinarka Ronna Risquez, ki je napisala knjigo o izvoru TdA, je za BBC Verify pojasnila, da je iskanje članov TdA na podlagi tetovaž že samo po sebi zgrešeno. »TdA nima tetovaž, ki bi identificirale tolpo,« je dejala. »Da bi potrdili, ali je nekdo član TdA, morajo oblasti izvesti policijsko preiskavo in preveriti, ali ima policijsko kartoteko. Tetovaža, oblačila ali narodnost niso dokaz,« je pojasnila.