"Vojski sem naročil, naj pripravi načrt, ki bo prebivalcem Gaze omogočil prostovoljni odhod," je povedal Kac.
Dodal je, da je vojski odredil priprave, ki bodo "omogočile, da vsak prebivalec Gaze, ki želi oditi, lahko odide v katero koli državo, ki ga je pripravljena sprejeti". Načrt bo po ministrovih besedah vključeval možnosti odhoda prek kopenskih meja, v posebnih primerih pa tudi po morju in po zraku.
Kaceva poteza sledi izjavi ameriškega predsednika Trumpa, ki je na novinarski konferenci po torkovem srečanju z izraelskim premierjem Benjaminom Netanjahujem dejal, da bodo ZDA prevzele Gazo, odstranile porušene zgradbe in sprožile neverjeten gospodarski razvoj.
Trumpova pobuda domnevno vključuje tudi izselitev skoraj dveh milijonov Palestincev iz Gaze, čeprav je državni sekretar ZDA Marco Rubio kasneje dejal, da gre zgolj za začasno izselitev, dokler bo trajala obnova.
Izjave predsednika ZDA so naletele na številne kritike in ogorčene odzive po vsem svetu. Več izraelskih ministrov je na drugi strani Trumpov načrt pozdravilo. Načrte ameriškega predsednika in da ZDA prevzamejo nadzor nad Gazo, je podprl tudi Danny Danon, izraelski veleposlanik pri Združenih narodih, čeprav ne verjame, da bi bilo treba Palestince nasilno odstraniti z območja. "Mislim, da se vsi strinjamo, da bi bilo potrebno soglasje - soglasje ljudi, da se odselijo od tam, kjer živijo, in soglasje drugih držav, da jih sprejmejo," je dejal Danon za CNN.
"Mesto za palestince je v Palestini"
Kac je dejal, da bi drzni načrt lahko omogočil preselitev velikega dela prebivalstva Gaze v različne kraje po svetu in hkrati pomagal prebivalcem Gaze, ki želijo oditi, da se "optimalno integrirajo v države gostiteljice ter olajšajo izvajanje programov obnove demilitarizirane Gaze brez groženj." Dodal je, da bi morale države, ki podpirajo Palestino, kot so Španija, Irska, Kanada in Norveška, sprejeti Palestince iz Gaze in jih naseliti na svojem ozemlju, poročata britanski BBC in španska tiskovna agencija EFE.
Če omenjene države tega ne želijo storiti, bi s tem po besedah izraelskega ministra osvetlile svojo hinavščino, potem ko so izrekale "lažne obtožbe" na račun Izraela v zvezi z vojno proti gibanju Hamas v Gazi. Na njegove izjave so se že ostro odzvali v Španiji in na Irskem.
"Cilj mora biti obsežno povečanje pomoči v Gazi, ponovna vzpostavitev osnovnih storitev in jasen okvir za vračanje razseljenih oseb na njihove domove. Kakršne koli nasprotne pripombe so nekoristne in zgolj odvračajo pozornost," so po navedbah agencije Reuters zapisali na irskem zunanjem ministrstvu.
Španski zunanji minister Jose Manuel Albares pa je v izjavi za španski radio RNE povedal, da je mesto za Palestince v Palestini, za prebivalce Gaze pa v Gazi. "Nihče se ne bi smel spuščati v razpravo o tem, kam naj gredo Palestinci in zlasti prebivalci Gaze, saj bodo to razpravo zaključili sami," je dodal.
Velika večina držav v regiji in po svetu je ostro kritizirala Trumpov načrt in se zavzela za rešitev dveh držav, ponekod so tudi neposredno omenili nujnost vzpostavitve suverene palestinske države. Kritičen odziv so Trumpu namenili tudi Združeni narodi - generalni sekretar Antonio Guterres je poudaril, da je ključno, da "ostanemo zvesti temeljem mednarodnega prava in se izognemo vsaki obliki etničnega čiščenja v Gazi".