Zunanja ministrica Tanja Fajon je pred današnjim zasedanjem zunanjih ministrov članic EU poudarila pomen pomoči državam Zahodnega Balkana na poti v EU. Ob tem je izrazila zaskrbljenost nad razmerami v Bosni in Hercegovini, predvsem nad odcepitveno retoriko, ki da škodi državi na poti v EU.

Dejala je, da so se v nedeljo na neformalnem srečanju z zunanjimi ministri zahodnobalkanskih držav strinjali o geostrateški nujnosti, da se državam pomaga na poti v EU do leta 2030. Spomnila je, da bo Albanija nocoj odprla novo poglavje, Črna gora pa da na tej poti dobro napreduje.

"Upam, da bo še katera država na tej poti pospešila reforme," je dodala. Izpostavila je tudi, da si unija želi močno in stabilno Srbijo.

Spomnila je tudi na pobudo Slovenije in Nemčije o pospešitvi širitvenega procesa z uvedbo glasovanja s kvalificirano večino, kar bi po mnenju Fajon pospešilo pogajanja in odpravilo nekatere ovire v dvostranskih odnosih med državami.

Neimenovani Dodik

Komentarji slovenske zunanje ministrice očitno letijo na dejanja predsednika Republike Srbske Milorada Dodika, ki ga je sodišče nepravnomočno obsodilo, ker je podpisal zakon o neupoštevanju odločitev ustavnega sodišča in visokega predstavnika v Republiki Srbski.

Zaradi obsodbe so oblasti v Republiki Srbski sprejele več ustavno spornih zakonov. Gre za zakone, ki med drugim prepovedujejo delovanje štirih institucij BiH-a na območju entitete, med njimi sodišča in tožilstva BiH-a, državne policijske agencije za preiskave in zaščito (SIPA) ter visokega sodnega in tožilskega sveta BiH-a.

President of Republika Srpska (Serb Republic) Milorad Dodik addresses his supporters reacting to court decision on charges that he defied rulings by an international peace envoy, in Banja Luka, Bosnia and Herzegovina, February 26, 2025. REUTERS/Amel Emric

Dodik se je včeraj sicer mudil v Beogradu, kjer je govoril na shodu v podporo srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću. Zbrani množici je povedal, da ni drugega voditelja kot Vučića, ki bi lahko okrepil Srbijo. Foto: Reuters

Ustavno sodišče je izvajanje teh zakonov do končne odločitve začasno zadržalo, tožilstvo BiH-a pa je proti Dodiku ter predsedniku vlade in narodne skupščine te entitete BiH-a Radovanu Viškoviću in Nenadu Stevandiću uvedlo preiskavo zaradi suma napada na ustavni red.

 

Priporočamo