Madžarski premier Viktor Orban za izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja ni dal samo razgrniti dolge rdeče preproge in ga pozdraviti z vojaškimi častmi. Istega dne je madžarska vlada tudi sporočila, da je sprožila postopek za izstop iz Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC). To je šele drugi Netanjahujev obisk v tujini, odkar je to sodišče novembra lani razpisalo nalog za njegovo aretacijo – prvi je bil obisk v ZDA, ki niso članice ICC. Sodišče je Netanjahuja in bivšega izraelskega obrambnega ministra Joava Galanta obtožilo, da sta posegla po »stradanju kot metodi vojskovanja z omejevanjem humanitarne pomoči v Gazi in namernem ciljanju civilistov v izraelski vojni s Hamasom«. Madžarska policija bi Netanjahuja morala aretirati, ko je stopil na madžarska tla, kjer bo ostal do nedelje.
Madžarska kot otok svobode
»Madžarska je zadnja leta edini otok svobode v Evropi in odločna varuhinja ter branilka judovsko-krščanske civilizacije,« je trdil Orban na ogrevalni tiskovni konferenci ob prihodu Netanjahuja, ki se je gostitelju zahvalil za drzen izstop iz ICC. To sodišče je po Orbanovem mnenju postalo politično telo, neprimerno za demokratične države. »Za nas se postavljate v Evropski uniji, za nas se postavljate v Združenih narodih. Pravkar ste sprejeli drzno in načelno stališče o Mednarodnem kazenskem sodišču, kar ni pomembno samo za nas, ampak za vse demokracije, saj gre za skorumpirano organizacijo,« je rekel Netanjahu.
Oba, Orban in Netanjahu, v resnici nekaj vesta o korupciji. Netanjahuju zanjo sodijo, Madžarsko je Transparency International lani tretje leto zapored razglasil za najbolj skorumpirano državo v EU. Manj pa o demokraciji. Samooklicani neoliberalec Orban je v teku let skoval zelo tesne odnose z vrsto populističnih avtoritarnih voditeljev, od Vučića v Srbiji in Erdogana v Turčiji do Putina v Rusiji. Donald Trump je med njegovimi oboževalci. Lani ga je gostil v svojem letovišču na Floridi. Odlične odnose ima tudi s Kitajsko. Ko je bil njen predsednik Xi Jinping maja lani zadnjič v Evropi, je obiskal Francijo, Madžarsko in Srbijo.
Regionalne ambicije in avtokratska bratovščina
Najglasnejši Orbanovi kritiki pravijo, da želi Madžarsko spremeniti v regionalno silo v srednji in jugovzhodni Evropi ter da podpira kandidaturo držav zahodnega Balkana za članstvo v EU, predvsem pa srbski nacionalizem, zato, da bi okrepil vlogo Madžarske v EU. S podporo Vučiću in Miloradu Dodiku v Republiki Srbski znatno prispeva k destabilizaciji zahodnega Balkana. Skupaj jim strokovnjak za zahodni Balkan Adnan Ćerimagić pravi »bratovščina avtokratskega tria«.
Orbanu pripisujejo tudi preobrazbo Madžarske v cvetočo golažno diktaturo. Nekdanji madžarski komunistični vodja Janoš Kadar je namreč po sovjetski zadušitvi madžarske revolucije leta 1956 uvedel mehkejšo, prijaznejšo različico režima, ki je postala znana kot golažni komunizem. Orban je razvpit tudi po tem, da je nekaterim politikom pomagal pobegniti pred sodnimi organi v njihovih državah. Leta 2018, na primer, je Madžarska nekdanjemu premierju Makedonije Nikoli Gruevskemu pomagala pobegniti iz Skopja v Budimpešto. Z madžarskimi diplomatskimi vozili so ga pretihotapili čez več meja. Gruevski je bil obsojen v več procesih in bi moral v zapor. Madžarska mu je dala politično zatočišče. In kam se je za več dni zatekel nekdanji brazilski populistični predsednik Jair Bolsonaro, ko mu je grozila aretacija? Na madžarsko veleposlaništvo v Brasilii. Najnovejši primer je Orbanovo reševanje predsednika Republike Srbske Milorada Dodika, ki je bil konec februarja v Sarajevu obsojen na leto dni zapora in šestletno prepoved opravljanja političnih funkcij. Čeprav se Dodik lahko pritoži na obsodbo, so oblasti v Bosni in Hercegovini zanj izdale nalog za prijetje, ker se je izmikal zaslišanju. Dodik, ki je zagrozil celo z odcepitvijo Republike Srbske v primeru njegove aretacije, je potrdil, da je Orban februarja za vsak primer poslal specialne policijske enote, da bi ga po potrebi rešile – 78 pripadnikov madžarske protiteroristične policijske enote TEK je pod pretvezo, da gre za skupne vaje, na skrivaj prispelo v Republiko Srbsko z oklepniki, ne da bi o tem obvestili oblasti v Sarajevu.