Kot so zapisali uporniki, so v Zamzam napotili enote za zavarovanje civilistov in humanitarnih delavcev, potem ko so "taborišče uspešno v celoti osvobodili" iz rok sudanske vojske. V begunskem taborišču po podatkih po podatkih Združenih narodov živi več kot 500.000 beguncev.

Dve leti državljanske vojne

Državljanska vojna v Sudanu se bije med vladno vojsko in paravojaškimi Silami za hitro podporo (RSF), ki so nastale leta 2013 iz milic džandžavidov. Te so se pred tem v imenu Sudanske vlade borile v vojni v Dafurju.

Jutri bo minilo dve leti od začetka državljanske vojne, v kateri je bilo po podatkih OZN razseljenih več kot 12 milijonov ljudi, več kot 30 milijonov ljudi pa je odvisnih od humanitarne pomoči.

Tarče napadov begunska taborišča

Glede na podatke vlade je bilo od petka v napadih RSF v taboriščih Zamzam in Abu Šuk ter v prestolnici El Fašer ubitih več kot 350 ljudi.

RSF je zanikal napade na civiliste v Zamzamu rekoč, da vojska taborišče uporablja kot "vojaško bazo" in civiliste kot "živi ščit".

El Fašer je eno zadnji velikih mest, ki jih še nadzoruje sudanska vlada v pokrajin Dafur. Sudanska vojska je sicer pred tremi tedni ponovno zavzela prestolnico Kartum.

UNICEF pozval prekinitvi spopadov

Predstavniki organizacije UNICEF so potrdili, da je bilo ubitih vsaj 23 otrok in 9 humanitarnih delavcev. Koalicija več kot 70 mednarodnih humanitarnih organizacij je v skupni izjavi obsodila poboje."Civiliste stradajo, pobijajo in jim preprečujejo, da bi pobegnili," so zapisali v skupni izjavi.

Napade je v posebni izjavi obsodil tudi generalni sekretar OZN António Guterres.

Sudan priznal Kosovo

Sudanska vlada, ki jo sicer vodijo pučisti vojaškega udara leta 2021, je medtem priznala Kosovo kot neodvisno državo. Kosovska predsednica Vjosa Osmani je v videu na družbenem omrežju X v soboto sporočila, da jo je o odločitvi Sudana glede priznanja Kosova seznanil zunanji minister Ali Josef Šarif ob robu diplomatskega foruma v Turčiji.

Srbija se je na odločitev Sudana odzvala z zaskrbljenostjo in pozvala vlado v Kartumu, naj ponovno preuči svojo odločitev.

Sudan je postal 106. od 193 članic Združenih narodov, ki so priznale Kosovo. Konec marca je Kosovo priznala tudi Kenija, pred njo pa Izrael leta 2020.

Priporočamo