Slovenija zagovarja čimprejšnje premirje in začetek pogajanj o trajnem in pravičnem miru, je premier Robert Golob poudaril pred srečanjem voditeljev več evropskih držav v Parizu, posvečenem zadnjim premikom glede Ukrajine. Sestanek, na katerega Slovenija ni bila povabljena, predsednik vlade vidi kot srečanje vplivnih evropskih članic zveze Nato.

Na srečanju v Parizu se bodo popoldne sešli predsedniki vlad Nemčije, Poljske, Italije, Španije, Nizozemske, Danske in Velike Britanije. Na pogovorih bodo tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, predsednik Evropskega sveta Antonio Costa in generalni sekretar zveze Nato Mark Rutte.

Na sestanku naj bi iskali skupno stališče po pogovoru ameriškega predsednika Donalda Trumpa z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, s katerim sta se dogovorila za začetek pogajanj o končanju vojne v Ukrajini.

"Današnje neformalno srečanje nekaterih evropskih voditeljev v Parizu vidimo predvsem kot srečanje vplivnih evropskih članic zveze Nato," je sporočil premier Golob. Kot je dodal, se je o tem danes pogovarjal s Costo, ki da mu je zagotovil, da jih bo po srečanju v Parizu seznanil z nadaljnjimi koraki, tudi o možnem sklicu izrednega zasedanja Evropskega sveta.

Prav temu je naklonjena Slovenija, saj je do rednega vrha 20. marca še daleč, je kasneje v izjavi za medijev dejal državni sekretar za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost Vojko Volk. V kabinetu predsednika vlade po njegovih besedah današnje srečanje tako vidijo tudi kot neke vrste pripravljalni sestanek na vrh EU.

Ne glede na to, kakšne odločitve bi na njem sprejemali, Golob meni, da mora EU poslati sporočilo o svoji enotnosti. To pa bi moralo temeljiti na podlagi temeljnih načel, ki so se jih držali že v dosedanji pomoči Ukrajini v obrambi pred rusko agresijo, je dejal Volk.

Po intenzivnem dogajanju glede mirovnih pogajanj, pri katerih so ZDA evropske države pustile ob strani, se je Golob že v soboto zavzel za poenotenje stališč. Kot je dodal, je Slovenija pomagala Ukrajini od prvega dne vojne, zaradi česar nam ni vseeno, kako bo doseženo premirje. Od ameriških zaveznikov pričakuje, da bo rešitev sprejemljiva tudi za ukrajinski narod.

Pogovori med ZDA in Rusijo se bodo začeli v torek v Savdski Arabiji. Čeprav udeležba evropskih držav ni predvidena, je Washington prejšnji teden evropskim zaveznicam poslal vprašalnik, v katerem med drugim poizveduje o njihovi pripravljenosti prispevati k varnostnim jamstvom za Ukrajino, tudi z napotitvijo vojakov za vzdrževanje miru.

"Razprava o napotitvi vojakov v Ukrajino je lahko ta hip samo načelna in je vsekakor prezgodnja, dokler ni jasno, s kom in kako bo izpogajan mir," je dejal Volk, potem ko je več drugih držav podalo različna stališča. "Brez Ukrajine vsekakor ne bo šlo v nobenem primeru. Mir, ki bi bil vsiljen, pa ne more biti ne trajen in ne pravičen," je dodal.

Kot nerealno je Volk zavrnil tudi možnost, da ZDA same izpogajajo mir z Rusijo in bi nato EU zgolj prepustile napotitev vojske. Kot je izpostavil, ob odsotnosti ameriških sil na tleh ne bi bilo jasno, kakšne bi bile varnostne garancije za evropske sile v primeru ruskega napada nanj.

Sam vprašalnik bo usklajen tako doma kot med državami članicami Evropske unije, je dodal Volk.

Glede obžalovanja predsednice republike Nataše Pirc Musar, da v pogovorih v Parizu ne bodo sodelovale vse države članice EU, je dejal, da njen odziv ni bil usklajen s kabinetom premierja.

Fajon: Težko si je predstavljati kakršna koli pogajanja brez Ukrajine

Evropa mora zdaj bolj kot kdajkoli prej nastopati enotno in samozavestno, je danes glede mirovnih pogajanj za Ukrajino poudarila zunanja ministrica Tanja Fajon. Zavzela se je za sodelovanje Ukrajine in Evrope pri mirovnih pogajanjih, saj da lahko vsi drugi načrti in predlogi vodijo v nevarno smer.

Spomnila je, da je Slovenija ves čas odločno podpirala trajen in pravičen mir, enotnost Evropske unije in pomoč Ukrajini, ki se bori za svojo ozemeljsko celovitost in suverenost. "Težko si je predstavljati kakršnakoli pogajanja brez Ukrajine," je dejala in dodala, da morata biti vsako premirje ali dogovor sprejemljiva za Ukrajino.

Glede današnjega srečanja voditeljev več evropskih držav v Parizu, na katerem naj bi iskali skupno stališče po napovedi predsednika ZDA Donalda Trumpa, da bodo ZDA z Rusijo začele pogajanja o končanju vojne v Ukrajini, Fajon deli stališče premierja Roberta Goloba, da se morajo evropski voditelji pogovarjati skupaj. "Vsi smo v istem čolnu in bomo skupaj odločali o skupni evropski varnosti," je pojasnila.

Strinja se, da je prišel čas za akcijo, saj si ljudje zaslužijo poenoteno stališče Evropske unije in to čim prej na izrednem ali rednem vrhu EU. Trenutno je na mizi več stvari, o katerih se je treba pogovarjati skupaj. Ostaja namreč veliko odprtih vprašanj, med drugim tudi znotraj zveze Nato glede vprašalnika, ki ga je državam poslal Washington, je dodala.

Pojasnila je, da vprašalnik preučujejo in se usklajujejo z ostalimi zaveznicami. "Sodelovanje Nata je res pomembno," je poudarila. Obstaja namreč nekaj nejasnosti, pri določenih zadevah pa bodo nujni pogovori tudi znotraj vlade, je pojasnila.

Priporočamo