Tako je zapisano v učbeniku Vojaška zgodovina Rusije v treh delih. Navedbe o Ukrajini so vključene v tretji del, namenjen poučevanju mladih od 15 let naprej. Uredil ga je pomočnik predsednika Vladimirja Putina Vladimir Medinski, ki je vodil rusko delegacijo na pogajanjih z Ukrajino kmalu po začetku vojne februarja 2022, poroča Reuters.

V knjigi razlagajo poglede Kremlja na začetek vojne in njen potek, izpostavljajo primere junaških dejanj na bojišču ter uporabo nekaterih prijemov, ki so jih Sovjeti uporabljali tudi v boju z nacisti.

Navajajo tudi, da se zahod ni zmenil za ruska opozorila pred širitvijo zveze Nato na vzhod, ter da je stal za zrušitvijo proruskega predsednika Ukrajine Viktorja Janukoviča leta 2014, kar da je Ukrajino spremenilo v »agresivno protirusko utrdbo«. »Najpomembnejša naloga je mladim generacijam, šolarjem, pojasniti, da je bila Ruska federacija prisiljena v posebno vojaško operacijo,« je ob predstavitvi knjige dejal vojaški zgodovinar Ivan Basik.

Rusija je Ukrajino napadla 22. februarja 2022 z vkorakanjem vojske iz več smeri. Putin je večkrat dejal, da Ukrajina nima pravice do obstoja in da zgodovinsko sodi pod Rusijo. Že pred tem je ruska vojska od leta 2014 podpirala proruske upornike na vzhodu Ukrajine ter si priključila polotok Krim.

Priporočamo