Na bojiščih jih niso videli že približno dva tedna, so novinarjem ameriškega časnika povedali neimenovani viri.

Prihod več kot 10.000 severnokorejskih vojakov v Rusijo novembra lani je vzbudil zaskrbljenost v Ukrajini in med njenimi zahodnimi zavezniki, ki so se bali, da bi njihova napotitev lahko pomenila še povečanje napetosti v skoraj tri leta trajajoči vojni.

Število vojakov se je prepolovilo

Toda v samo treh mesecih se je njihovo število zmanjšalo za polovico, je povedal general Oleksandr Sirski, vrhovni poveljnik ukrajinske vojske.

Ukrajinski vojaki, ki so se borili proti Severnokorejcem, so jih opisali kot zavzete borce, ki pa so hitro postali žrtve zaradi pomanjkanja organizacije v njihovih vrstah in slabe koordinacije z ruskimi enotami. Po ukrajinskih uradnih podatkih in poročilih vojakov na bojišču so bili severnokorejski vojaki od prihoda na bojišče prepuščeni sami sebi, za napredovanje na fronti pa so imeli na voljo le nekaj oklepnikov.

Veliko severnokorejskih vojakov pripada elitnim specialnim enotam, a so jih Rusi uporabljali kot navadno pehoto in jih v valovih pošiljali čez minska polja, kjer so jih ukrajinske sile zdesetkale.

Pogajalski adut

Po navedbah ameriških obveščevalnih služb je pošiljanje vojakov na pomoč Rusom v Kursk predlagal severnokorejski voditelj Kim Džong Un, Putin pa je ponudbo hitro sprejel.

V zameno naj bi Kim pričakoval, da mu bo Putin uslugo vrnil in pomagal pri razvoju severnokorejskega raketnega programa ter zagotavljal diplomatsko podporo v Združenih narodih.

Priporočamo