Na Otoku končno poteka preiskava domnevnih vojnih zločinov britanskih specialcev, ki jih afganistanske družine obtožujejo »morilske kampanje proti civilistom«. Nihče od njih ni nikoli sedel na zatožno klop, čeprav je vojaška policija kraljeve mornarice v preteklosti dvakrat, zelo potihem, preiskovala te obtožbe. Soobtoženo je britansko obrambno ministrstvo, ki naj bi naredilo vse za preprečitev preiskave, kakršna je sedanja.
Slednja je pod drobnogled postavila tudi omenjeni preiskavi vojaške policije, ki sta potekali pod imenom Operacija Northmoor in Operacija Cestro. Prva ni pripeljala do nobene obtožbe v povezavi z domnevnimi usmrtitvami mladih Afganistancev, med katerimi naj bi bili tudi fantje, še otroci. Druga je tožilstvu predlagala kazenski pregon treh vojakov, vendar potem nobenega od njih niso postavili pred sodišče.
Je obrambni minister ignoriral dokaze?
V sedanji preiskavi sta bila glavni priči tekmeca v julija padli konservativni vladi, in sicer nekdanji obrambni minister Ben Wallace in državni sekretar za vojne veterane Johnny Mercer, oba nekdanja poklicna vojaka. Prvi je odločno zanikal trditve drugega, da mu je povedal za obtožbe, da so pripadniki SAS v Afganistanu zagrešili vojne zločine, in mu posredoval dokaze. Mercer je Wallaceu očital »pomanjkanje radovednosti« o obtožbah, bivši minister Wallace pa je zanikal, da mu je Mercer posredoval tudi podrobnosti o taktiki SAS, s katero je ta prikrivala domnevno politiko 'streljaj, da pokončaš'.
Oba sta bila člana konservativne vlade, ko so pred petimi leti prišli na dan dokazi o tako imenovanih zunajsodnih ubojih, z drugimi besedami umorih mladih moških, osumljenih, da so pripadniki talibanov, v britanskem priporu v Afganistanu. Kar osemdeset naj bi jih bilo ubitih v sumljivih okoliščinah med letoma 2010 in 2013. Odgovorna naj bi bila posebna enota SAS, ki jo v preiskavi omenjajo kot UKSF1.
Mercerju je sodišče grozilo z zaporom
Oba nekdanja člana konservativne vlade nista več niti poslanca. Wallace, ki trdi, da je sedanja preiskava njegova zasluga, je med pričanjem dejal, da mu je sodišče »svetovalo«, naj konča preiskavo vojaške policije, in ga opozorilo, naj ne ukaže preiskave, ki pravkar poteka. Zavrnil je oboje, trdi. Med preiskavo, ki jo je vodila vojaška policija, so častniki SAS v Londonu dvomili o verodostojnosti poročil svojih kolegov o teh misijah v Afganistanu. Trdili so, da ne morejo verjeti, da bi se dogajalo kaj takega. V teh poročilih so uboje mladih Afganistancev v priporu opravičevali z argumentom, da so »skrivali orožje in zato ogrožali življenja«. Zakaj tedanji obrambni minister Wallace ni ukrepal? Po njegovem zato, ker naj v poročilih ne bi našel nobenega dokaza o zunajsodnih ubojih.
Nekdanjemu državnemu sekretarju Mercerju, ki je preiskavi očital, da ignorira zelo resne dokaze, pa je sodišče zagrozilo z zaporom in/ali globo, če ne razkrije žvižgača ali žvižgačev, ki so trdili, da so pripadniki SAS zagrešili vojne zločine. Sodnik mu je rekel, da mora v dveh tednih »zbrati moralni pogum za to, da naredi, kar je prav«. Ni se vdal in ostaja na prostosti, zanj pa so se postavili nekdanji vodilni možje armade, med njimi nekdanji načelnik generalštaba lord Dannatt. Ocenil je, da je nezaslišano, da Mercerju, ki je služboval tudi v Afganistanu in je kot član vlade naredil več za vojne veterane kot kdor koli drug, grozijo z zaporom.