Torkovo srečanje predsednika Donalda Trumpa in izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja je bilo namenjeno izmenjavi pogledov, kako naprej v Gazi in na Zahodnem bregu po tem, ko je Netanjahu prav med obiskom Washingtona odobril odhod izraelske delegacije v katarsko Doho na pogajanja s Hamasom o drugi in tretji fazi prekinitve spopadov. Ameriški predsednik ni bil prepričan, ali bo premirje prve faze vzdržalo, je pa toliko bolj samozavestno izjavil, da bodo ZDA prevzele lastništvo in nadzor nad Gazo. Napovedal je izselitev Palestincev, saj da v Gazi ni mogoče živeti, in rekonstrukcijo enklave s ciljem, da se tam ustvari sredozemska riviera.

To njegovo razmišljanje je bilo onstran vsega, o čemer se je – razen v izraelski skrajni verski desnici – doslej razpravljalo. Če je Netanjahu ameriškega predsednika hvalil, da razmišlja izven okvirjev, je bil Trumpov načrt več, kot bi si izraelski premier lahko sploh obetal.

Ves dan so se potem v sredo vrstili zelo podobni odzivi ogorčenja tako iz Evrope kot iz arabskega sveta in pravniških krogov. Trumpova vodikova bomba rekonstrukcije in olastninjenja Gaze, ki močno prekaša njegovo carinsko bombo, je sprožila obsodbe tudi v Izraelu. Ker je bila tako nepredstavljiva in skregana z vsemi osnovami mednarodnih odnosov, je v zraku obviselo vprašanje, ali Trump misli resno oziroma kakšne vrste pritisk – ker je takšen pač njegov stil delovanja – bi ta načrt lahko pomenil.

Prisilno premeščanje ni dovoljeno

Medtem ko je Netanjahu Trumpovo zamisel sprejemal kot svežo in takšno, ki bi lahko spremenila tok zgodovine, so v izraelski civilnodružbeni organizaciji B'Tselem, kjer spremljajo in dokumentirajo izraelske kršitve palestinskih človekovih pravic, ocenili, da je Trumpov poziv enak etničnemu čiščenju in novi katastrofi (nakbi) za Palestince v Gazi. »Ideja je nora in vredna obsojanja. Ne glede na njeno izvedljivost je že samo dejstvo, da je bila objavljena, neizbrisljiv moralni madež za vse vpletene. Izvedba takšnega načrta bi pomenila hudo kršitev mednarodnega prava,« so opozorili v organizaciji.

Nič kaj drugače ni zvenela posebna odposlanka Združenih narodov za pravice Palestincev Francesca Albanese, ki je ob nezakonitosti takšnega načrta izpostavila tudi, da zgolj ekonomske spodbude za mir med Izraelci in Palestinci ne bodo zadostovale, temveč je treba Palestincem dati svobodo kot priložnost za mir. »To je nezakonito, nemoralno in popolnoma neodgovorno. To, kar predlaga, je nesmisel. Regionalna kriza se bo s tem zgolj še okrepila,« je dejala Albanesejeva.

V Visokem komisariatu Združenih narodov za begunce (UNHCR) so opozorili, da sta vsakršno prisilno premeščanje ali deportacija prebivalstva z njegovega ozemlja strogo prepovedana. »Ključnega pomena je, da preidemo v naslednjo fazo premirja, izpustimo vse talce in samovoljno pridržane zapornike, končamo vojno in obnovimo Gazo ob doslednem spoštovanju mednarodnega humanitarnega prava ter mednarodnega prava človekovih pravic,« so ocenili v UNHCR.

Abas in Hamas enotna

Proti nasilnim preselitvam palestinskega prebivalstva so se izrekli tudi nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock, francosko zunanje ministrstvo, Španija in z ogorčenjem zunanje ministrice Tanje Fajon tudi Slovenija. »Nihče v tem delu sveta si prvega srečanja z Netanjahujem ni predstavljal z nekim optimizmom. (…) Ampak da bodo te izjave odsevale tako resno ignoranco zgodovine palestinskega ljudstva oziroma regionalnih geopolitičnih dejstev, si praktično ni bilo mogoče zamisliti,« je za Radio Slovenija osuplo izjavila Fajonova, ki se je vnovič zavzela za rešitev dveh držav.

Palestinci iz Gaze so v en glas sporočali, da ne bodo odšli nikamor in da nameravajo na svoji zemlji umreti. »Ne bomo dovolili, da bi bile kršene pravice naših ljudi, za katere smo se borili desetletja in za katere smo plačali visoko ceno. Ti pozivi so huda kršitev mednarodnega prava, brez palestinske države z Jeruzalemom kot glavnim mestom, znotraj meja iz leta 1967 in na podlagi rešitve dveh držav, ne bo miru in stabilnosti,« je sporočil palestinski predsednik Mahmud Abas. Tudi v Hamasu, ki je vojno v Gazi preživel in se po ocenah ameriških obveščevalcev okrepil s toliko novimi člani, kot jih je izgubil, so opozorili, da Trumpove zamisli lahko zanetijo požar v celotni regiji.

Jordanija in Egipt, ki ju je Trump v minulih dneh omenjal kot morebitni lokaciji za preselitev Palestincev, sta se vnovič ostro izrekla proti tej ideji. Jordanski kralj Abdulah II. se je v ozračju popolne regionalne osuplosti o dogajanju posvetoval s katarskim emirjem, šejkom Tamimom bin Hamadom al Tanijem. Prav tako je Trumpove zamisli zavrnila Savdska Arabija, na katero Trump računa, da bo sklenila naslednji Abrahamov sporazum z Izraelom. Vendar v Riadu vztrajajo: brez palestinske države ne bo normalizacije odnosov z Izraelom.

Saar: Dajte Trumpu priložnost

Izraelski zunanji minister Gideon Saar je v Trumpovih predlogih videl pozitivno plat. O njih je treba resno razmisliti, saj da Gaza v svoji prejšnji obliki ne bi imela več prihodnosti. »Treba je najti drugo rešitev – in to poskuša storiti predsednik Trump,« je ocenjeval in pristavljal, da dokler bodo preselitve potekale po svobodni volji ljudi in bodo obstajale države, ki so jih pripravljene sprejeti, ne bo možno trditi, da gre za nemoralno oziroma nehumano početje.

Priporočamo