Potem ko je Trump EU v petek znova zagrozil z uvedbo carin, so v Bruslju v nedeljo opozorili, da se bo povezava, če bo ameriški predsednik uresničil svojo grožnjo, odločno odzvala. V Bruslju so zatrdili, da se bo EU "odločno odzvala vsakemu trgovinskemu partnerju, ki nepošteno ali samovoljno uvede carine na blago EU.''

Trump, ki se je v nedeljo zvečer po vikendu na Floridi vrnil v Washington, je sporočil, da bo danes s Kanado in Mehiko začel pogovore o višjih carinah na uvoz iz teh dveh držav, ki jih je uvedel konec tedna. Uvoz iz Kanade in Mehike, s katerima imajo ZDA prostotrgovinski sporazum, bo po novem ocarinjen po 25-odstotni stopnji.

Kot je dejal, bodo Američani zaradi 25-odstotnih carin morda občutili gospodarsko "bolečino", vendar bo ta "vredna cene", ki jo bodo plačali.

Trump v nedeljo obenem ni izključil uvedbe carin na blago iz Združenega kraljestva, ker da je država "prestopila mejo", vendar pa je po njegovem razmere mogoče urediti tudi na drugačen način.

Trump je uvedel carine na uvoz iz Kanade in Mehike, obenem pa je obstoječe carine na uvoz iz Kitajske zvišal za deset odstotkov. Kanada, Mehika in Kitajska so na zvišanje carin že napovedale odgovor. Kanada bo uvedla podobne carine na ameriški uvoz, protiukrepe bo sprejel tudi Peking, ki napoveduje tožbo pri WTO za zaščito svojih interesov.

Odziv EU

Voditelji članic EU se bodo danes sestali na neformalnem srečanju v Bruslju.

Prva razprava bo namenjena trenutnim geopolitičnim razmeram, predvsem odnosom med EU in ZDA pod vodstvom republikanca Trumpa, ki znova zaseda položaj ameriškega predsednika. Pričakovati je, da bodo govorili o nadaljnji podpori Ukrajini, Trumpovih grožnjah z zavzetjem Grenlandije, pa tudi o povečanju obrambnih izdatkov.

Kasneje se bodo krepitvi obrambnih zmogljivosti in njihovemu financiranju na ravni EU posvetili še v posebni razpravi.

Ob kosilu se jim bo pridružil generalni sekretar zveze Nato Mark Rutte, s katerim bodo govorili predvsem o sodelovanju med obema organizacijama, ob večerji pa britanski premier Keir Starmer. Tudi v ospredju prvega srečanja voditeljev 27 članic z britanskim premierjem po brexitu, od katerega je v petek minilo pet let, bo obrambno sodelovanje.

Priporočamo