Amandma sprejet leta 1868 zagotavlja vsem, ki so rojeni na ozemlju ZDA pravico do državljanstva, pri čemer ne opredeljuje, ali gre za otroke zakonitih ali nezakonitih priseljencev. Določa pa, da nobena država ne sme posegati v to pravico.

Amandma je bil takrat potrjen z mislijo na temnopolte prebivalce ZDA, ki so se po državljanski vojni rešili suženjstva. Domorodni ameriški Indijanci so pravico do državljanstva dobili uradno šele leta 1924 s posebnim kongresnim zakonom.

Dosedanja pravosodna praksa v pravico do državljanstva z rojstvom v ZDA ni posegala, Trump in podporniki pa menijo, da za otroke nezakonitih priseljencev to ne bi smelo veljati.

Trump je že med predsedniško kampanjo trdil, da bi morali za otroke nezakonitih priseljencev to pravico ukiniti kakor tudi za tiste otroke, katerih matere pridejo v ZDA za kratek čas samo za rojstvo, da otrok potem dobi državljanstvo.

Novoizvoljeni predsednik je v nedeljo na televiziji NBC dejal, da gre za neumnost, ki jo je potrebno ukiniti, saj spodbuja nezakonito priseljevanje v ZDA.

Po podatkih Inštituta za politiko priseljevanja je leta 2019 okrog 5,5 milijona otrok mlajših od 18 let z ameriškim državljanstvom imelo vsaj enega od staršev, ki je bil v ZDA nezakonito.

Trump v nedeljo ni znal pojasniti, kako namerava mimo 14. amandmaja. Lahko sprejme izvršni ukaz in upa, da bo po tožbah uspel na vrhovnem sodišču ZDA. Lahko tudi skuša s spremembo ustavnega amandmaja, vendar pa je to v trenutnih političnih razmerah skoraj nemogoče.

Najprej morata dve tretjini obeh domov kongresa ali dve tretjini vseh državnih kongresov predlagati amandma, nato pa ga morajo potrditi še tri četrtine vseh državnih kongresov.

Priporočamo